eReport.sk
V pondelok sa vrátila na Zem čínska kozmická loď, ktorá na obežnej dráhe strávila 276 dní
Ilustračná snímka: Raketoplán SpaceShipTwo. Foto: tasr/ap

Čína robí ďalšie tajnosti. Na Zem sa vrátila kozmická loď, o ktorej nikto nič nevie

V pondelok sa vrátila na Zem čínska kozmická loď, ktorá na obežnej dráhe strávila 276 dní, TASR informuje podľa agentúry Reuters.

Bezposádková vesmírna loď podľa plánu pristála v štartovacom stredisku Ťiou-čchüan na severozápade Číny. Úlohou prelomovej misie bolo testovanie znovupoužiteľných vesmírnych technológií, uviedli čínske štátne médiá.

Mohlo by vás zaujímať

  1. kozmická loď Apollo 17
  2. Severokórejský vodca Kim Čong-un
  3. Miliardár Elon Musk.

Podrobnosti o kozmickej lodi a testovaných technológiách, obežnej dráhe a ďalších parametroch letu ani jej fotografie neboli zverejnené.

V roku 2021 počas podobne utajovanej misie sa čínska kozmická loď dostala na okraj vesmíru a ešte v ten istý deň sa vrátila na Zem. Podľa vtedajších informácií hlavného čínskeho vesmírneho dodávateľa pristála „horizontálne“.

Podľa niektorých komentátorov Peking pravdepodobne testoval kozmickú loď podobnú autonómnemu raketoplánu X-37B amerického letectva, ktoré môže dlhodobo zostať na obežnej dráhe.

Bezposádkový raketoplán X-37B má dĺžku deväť metrov, rozpätie krídel 4,5 metra a poháňajú ho solárne panely. Na Zem sa vrátil v novembri minulého roka po 908 dňoch na obežnej dráhe. Bola to už šiesta misia tohto stroja, vo vesmíre celkovo strávil viac ako desať rokov

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čína robí ďalšie tajnosti. Na Zem sa vrátila kozmická loď, o ktorej nikto nič nevie

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti