eReport.sk
Foto: tasr

Zasiahol ju mikrometeorit. Poškodená kozmická loď Sojuz sa vráti na Zem bez posádky

Zasiahol ju mikrometeorit. Poškodená ruská kozmická loď Sojuz MS-22, ktorá kotví na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS), sa budúci utorok vráti naspäť na Zem bez posádky. Oznámila to v piatok ruská vesmírna agentúra Roskosmos, uviedla agentúra DPA.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Pentagon rieši problém.
  2. Veľký balón sa vznáša nad Atlantickým oceánom pri pobreží Južnej Karolíny a pod ním letí stíhačka 4. februára 2023.
  3. Z Kennedyho vesmírneho strediska

Zmena plánu

Návratový modul Sojuzu MS-22 mal pôvodne odletieť z ISS 28. marca aj s dvoma ruskými kozmonautmi Dmitrijom Petelinom a Sergejom Prokopievom a americkým astronautom Frankom Rubiom.

Poškodenie chladiaceho modulu

Chladiaci systém modulu bol však počas decembrového pripájania k ISS mierne poškodený, zrejme po zásahu mikrometeoritom. Namiesto kozmonautov sa preto Sojuz MS-22 vráti na Zem len s nákladom vedeckého vybavenia a s výsledkami experimentov vykonaných na orbitálnej základni.

Od ISS sa kozmická loď odpojí v utorok 28. marca o 10.57 SEČ. Pristáť by mala o 13.45 SEČ v stepi neďaleko mesta Žezkazgan v strednej časti Kazachstanu.

Kozmonauti musia počkať

Trojica kozmonautov, ktorá sa mala vrátiť na Zem už týmto letom, bude musieť počkať na svoj návrat až do júna. Letieť budú na palube náhradnej kozmickej lode Sojuz MS-23, ktorá doletela na ISS 26. februára.

Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zasiahol ju mikrometeorit. Poškodená kozmická loď Sojuz sa vráti na Zem bez posádky

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti