eReport.sk
Ilustračná snímka z Číny, foto:tasr/ap

Čína pohrozila USA odvetou za diplomatický bojkot hier v Pekingu

Peking v utorok odkázal USA, že zaplatia za svoj diplomatický bojkot ZOH 2022. Čínska vláda v tejto súvislosti zdôraznila, že hry „nie sú pódiom pre politické gestá a manipuláciu“. USA v pondelok oznámili, že na ZOH v Pekingu nevyšlú žiadnych predstaviteľov administratívy.

Pôjde o diplomatický bojkot športového sviatku, ktorý sa uskutoční od 4. do 20. februára. Medzinárodný olympijský výbor (MOV) toto rozhodnutie rešpektuje. Dôvodom bojkotu, ktorý však nezabráni účasti športovcov USA, je porušovanie ľudských práv v Číne. „Bidenova administratíva nevyšle žiadne diplomatické alebo oficiálne zastúpenie na zimné olympijské a paralympijské hry 2022 v Pekingu vzhľadom na pokračujúcu genocídu a zločiny voči ľudskosti v Sin-ťiangu v Čínskej ľudovej republike a ďalšie porušovanie ľudských práv. Športovci v tíme USA majú našu plnú podporu,“ uviedla podľa agentúry AFP hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová. Podľa jej slov budú amerických športovcov podporovať z domova.

Viac zo športu:

  1. Prezident talianskeho futbalového klubu Sampdoria Massimo Ferrero.
  2. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok (nominant SaS)

Čína čelí dlhodobo kritike pre porušovanie ľudských práv a americkí predstavitelia vyhlásili, že považujú kroky jej vlády namierené voči Ujgurom a príslušníkom ďalších prevažne moslimských menšín v oblasti Sin-ťiang na západe krajiny za genocídu a zločiny proti ľudskosti. Množstvo ľudskoprávnych organizácií vyzvalo aj na úplný bojkot hier v Pekingu. Informácie priniesla AFP.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čína pohrozila USA odvetou za diplomatický bojkot hier v Pekingu

Aktuálne v športe

Futbal, hokej

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti