Slovenskí herci sa po Nežnej revolúcii rozhodli akoby riadiť slovenskú politiku. Sú medzi prvými na námestiach a určujú, kto je ten zlý a kto dobrý, kto by mal zastávať ten či onen post. Prirodzene, podľa vzájomných sympatií či antipatií k danej osobe. Nie k jej schopnostiam, ale k niečomu úplne inému. Tento „nešvár“ sa tu šíri čoraz viac.
Prečo sa Čaputová nezastala aj iných?
A presne toto sa stalo aj v prípade Zuzany Fialovej, ministra životného prostredia Tomáš Tarabu či prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá sa po Tarabovej kritike na adresu odvysielaného dokumentu o Fialovej postavila na stranu známej herečky. Zaujímavé zamyslenie sa nad celou situáciou ponúka v statuse Eduard Chmelár, politický komentátor, historik a poradca premiéra Roberta Fica, podľa ktorého selektívne moralizovanie progresívcov odvádza pozornosť od reálnych problémov v kritizovanej RTVS.
„Zuzana Čaputová a jej spriaznené osoby vyjadrili podporu herečke Zuzane Fialovej, ktorá vraj po statuse Tomáša Tarabu čelí „útokom na sociálnych sieťach“… Ak sa pýtate, prečo hlava štátu mala odrazu potrebu zastať sa známej tváre, ktorá ju podporovala vo voľbách, no nezastala sa napríklad tenistky Dominiky Cibulkovej, ktorá vyjadrila podporu Petrovi Pellegrinimu a liberálny bulvár proti nej spustil mediálny lynč (o zápasníkovi Attilovi Véghovi ani nehovoriac), trafili ste pointu hneď na začiatku,“ konštatuje hneď v úvode Chmelár, podľa ktorého to bol zo strany vicepremiéra veľmi nešťastný príklad arogantného správania vedenia RTVS.
Až do očí bijúca selektívnosť progresívcov
Nepochopiteľná reakcia Tomáša Tarabu urobila podľa Chmelára iba medvediu službu zástancom súčasných pomerov v RTVS. „Všetko ostatné je už len typicky pokrytecká reakcia Zuzany Čaputovej a jej progresivistickej úderky, ktorá takýmto spôsobom zámerne odvádza pozornosť od hlavného problému, ktorý v súvislosti s médiami verejnej služby riešime,“ prízvukuje politický komentátor a dodáva, že Zuzana Čaputová je priekopníkom veľmi nebezpečnej metódy, ktorú použila po prvýkrát v prezidentskej kampani pred piatimi rokmi, a ktorú odvtedy s obľubou využíva Progresívne Slovensko a jeho PR agentúry Denník N, Sme s Aktuality.sk.
„Je to neprijateľné stotožňovanie kritiky s útokom. Verejná kritika je legitímnou a neodmysliteľnou súčasťou demokracie, kritiku si s útokmi plietli iba normalizátori,“ dodáva Chmelár rázne s tým, že herečka Fialová bola do kauzy RTVS zbytočne vtiahnutá. „To, čo mi dvíha obočie je tá do očí bijúca selektívnosť „hrdinských“ progresívcov, ktorí cítia potrebu zastať sa mediálnej celebrity, no nikdy necítili potrebu zastať sa miliónov bezmenných ľudí, ktorých tyranizovala, šikanovala a urážala vláda, ktorú táto žena tak zaujato podporovala,“ konštatuje Chmelár.
Namiesto objektivity jednostranná propaganda
Zuzana Čaputová sa podľa neho takýmto spôsobom nikdy nezastala bežných občanov, ktorým Matovičova vláda nadávala do opíc a dezolátov, nezaprotestovala, keď Martin Šimečka označil najvýznamnejšie osobnosti spoločenského života žiadajúce mier na Ukrajine spodinou, neohradila sa voči tomu, keď čelili vyhrážkam ľudia, ktorí nepatria medzi progresivistov.
„Nepríjemnostiam, ktorým bola vystavená Zuzana Fialová, čelí dennodenne nesmierne množstvo ľudí, ktorí potrebujú ochranu alebo aspoň verejné zastanie oveľa akútnejšie ako mediálne známe osoby, ktorých ohováranie je daňou za ich popularitu,“ pridáva politický komentátor s tým, že on ale nehovorí, že je to v poriadku.
„Každému, kto nie je zaslepený a kto nemá na súčasnom stave súkromný záujem musí byť jasné, že médií verejnej služby, ktoré všetci platíme z našich daní, sa zmocnila skupina politických aktivistov a tunelárov nášho spoločného majetku. Namiesto objektívnych informácií a vyváženej publicistiky ponúkajú jednostrannú propagandu. Manipulatívne spravodajstvo je sprevádzané cenzúrou pod zámienkou boja proti dezinformáciám a nenávistným prejavom,“ púšťa sa Chmelár do kritiky vecí okolo údajne verejnoprávnej RTVS.
Slobodu, ani vo vyjadrovaní, im nikto neberie
Z rozličných dôvodov podľa Chmelára nie je naozaj na mieste, keď sa práve dnes ozývajú herci, spravidla tí istí herci, ktorí sú buď finančne zainteresovaní na predražených kšeftoch v RTVS alebo tí istí, ktorí mlčali, keď tu „neviditeľná ministerka“ Natália Milanová doslova likvidovala zvyšky kultúry.
„To vám neprekážalo, že o rezorte nič nevedela, že zrušila mnohé zmysluplné projekty, že na kultúru z niekoľkomiliardového Plánu obnovy nezískala ani cent? Kde ste boli vtedy zalezení? A práve vy dnes budete vykrikovať ako herečka Zuzana Kronerová, že vláda v prípade RTVS nekoná vo verejnom záujme?“ kladie zásadné otázky politický komentátor, ktorý sa ešte nekompromisne pýta: „Čo za bludy to nahovárate verejnosti?“
„Tvrdíte, že je ohrozená vaša sloboda, ale tú vám nikto neberie, vy sa iba kŕčovito bránite tomu, aby v médiách, ktoré patria naozaj všetkým, zaznel aj iný názor ako je ten váš, dokonca nie ste ochotní pripustiť ani väčšinové názory tejto spoločnosti. Koho vy vlastne zastupujete, čo si to dovoľujete?
Je mi to ľúto, ale väčšina hercov dnes úplne stratila profesionálnu česť a morálny kredit na to, aby poučovala, ako sa majú veci robiť. Mali by sme ukončiť takéto praktiky, keď mysliteľov a učencov nahrádzajú herci, zabávači a primitívni influenceri bez vzdelania, expertných znalostí a skúseností,“ konštatuje nekompromisne Eduard Chmelár. A zároveň priznáva, že odsudzuje akékoľvek vulgárne prejavy a osobné ataky.
Takouto hystériou iba vedome rozdeľujú spoločnosť
„V prvom rade si ona (Zuzana Fialová – pozn. red.) aj všetci musia uvedomiť jednu vec: keď raz vstúpite do politického ringu, keď sa angažujete v prospech nejakého kandidáta, keď vystupujete na straníckom mítingu – potom sa nemôžete čudovať, že váš politický aktivizmus vás oberá o súkromie.
Ak sme si sami vybrali túto cestu, potom musíme znášať v rámci slušnosti aj tvrdú kritiku a nerobiť zo seba obeť demokracie,“ upozorňuje poradca premiéra Fica, ktorý Zuzana Fialovaj odporúča keby takýto meter používala predovšetkým na seba a svoj tábor a nenazývala napríklad Štefana Harabina „smiešnym kresleným myšiačikom“. Každý by mal podľa neho moralizovať len v rámci skupiny ľudí, na ktorých má dosah a pre ktorých môže byť pozitívnym príkladom.
Mohlo by vás zaujímať:
„Aj by som čiastočne súhlasil s opozíciou, že vláde by sa zišlo pri presadzovaní jej programu trochu viac pokory a ohľaduplnosti (najmä u tých, ktorí tak radi zdôrazňujú svoje kresťanské korene), ale to by predovšetkým títo opoziční aktivisti museli rešpektovať vôľu väčšiny a neatakovať každú iniciatívu vlády, na ktorú dostala mandát od svojich voličov, ako koniec sveta. Takouto hystériou iba vedome rozdeľujete spoločnosť a strácate jej dôveru, lebo búrka v pohári vody vždy prehrmí a všetci uvidia, čo ste zač a ako zúfalo preháňate,“ napísal na samý záver svojho statusu Eduard Chmelár.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Chmelár si poriadne podal Fialovú, Čaputovú aj progresívcov. TOTO budú len ťažko rozdýchavať