Chmelár ostro kritizuje RTVS! Počas včerajšieho dňa sme si mohli pripomenúť 105. výročie vzniku Československej republiky. I tejto významnej udalosti, môžeme vďačiť za to, že dnes poznáme samostatné Slovensko i samostatné Česko. Toto výročie si patrične uctili i naši najvyšší ústavní činitelia na čele s premiérom Robertom Ficom či predsedom Národnej rady Petrom Pellegrinim.
Pripomínanie tejto udalosti, však nie je až takou samozrejmosťou, ako by sa na prvý pohľad stalo. Neadekvátne informovanie či dokonca falšovanie dejín sa bežne dejú. Vie o tom i známy historik a komentátor verejného diania Eduard Chmelár. Ten sa ostro pustil do verjnoprávnej televízie, ktorá to podľa jeho vyjadrenia „prepískla“.
Chmelár ostro kritizuje RTVS
Eduard Chmelár sa k celému problému vyjadril prostredníctvom sociálnej siete. Vo svojom príspevku označil informovanie RTVS o výročí výročia vzniku ČSR dokonca za „falšovanie dejín“!
„Žiaľ, v hanebnom falšovaní dejín pokračuje aj verejnoprávna televízia. Moderátor Správ RTVS zahlásil, že vďaka vzniku Česko-Slovenska sme sa stali „štátoprávnym národom“ (podobne argumentuje aj prezidentka Čaputová). Nie je to pravda. Podľa Ústavy ČSR z roku 1920 bol jediným štátoprávnym národom „národ československý“. Nebolo to len formálne konštatovanie, čechoslovakizmus prenikol do všetkých oblastí. Napríklad české deti mali na vysvedčení z materinského jazyka uvedený „jazyk český“, ale slovenské deti „jazyk československý“. Slováci si vydobyli postavenie štátoprávneho národa až Slovenským národným povstaním, v dôsledku čoho bola republika po roku 1945 definovaná na základe „rovnoprávneho vzťahu dvoch bratských národov Čechov a Slovákov“.
Poriadne tvrdá kritika
Chmelár ďalej v kritike pokračuje. Ostrá kritika smeruje najmä na jedného z moderátorov RTVS: „Moderátor tiež tvrdil, že vďaka 1. ČSR malo Slovensko po prvýkrát stanovené vlastné hranice. Ani to nie je pravda. Došlo len k čiastočnému vymedzeniu hraníc (najmä južnej, čo je zásluha Štefana Osuského), západná a východná hranica zostala otvorená. K definitívnemu stanoveniu hraníc Slovenska došlo až v roku 1968 na základe presadenia federácie. Vďaka tomuto prelomovému činu (ktorý bol životným politickým dielom Gustáva Husáka) sa mohla Slovenská republika v roku 1993 bez väčších územných sporov osamostatniť.„
Mohlo by vás zaujímať:
Česi majú viac hrdosti ako Slováci?
Historik uvádza fakty: „Akýsi historik zahlásil, že pre nás je 28. október „sviatok číslo jeden“ a že Česi majú viac hrdosti. Je to smutné konštatovanie, že viac hrdosti nemajú ani niektorí historici. Ako som už zdôvodnil, pre nás má väčší význam 30. október, no ani to nie je najvýznamnejší sviatok SR. Momentálne je ním Slovenské národné povstanie, najhrdinskejší skutok tohto národa. No je smutnou skutočnosťou, že na Slovensku oslavujeme zaniknutý štát (čo je asi svetový unikát) a nemáme žiadny štátny sviatok spojený so štúrovským hnutím, či už by to mal byť 14. február (Deň spisovnej slovenčiny) alebo 19. september (Deň vzniku Slovenskej národnej rady a historicky prvého vyhlásenia nezávislosti Slovenska). Kto nepochopil, že bez Štúra by nebolo nič, vôbec nič, ani my ako národ, ani republika, tomu uniká samotný zmysel slovenských dejín.„
Šírili klamstvá?
„No a napokon zaznelo, že 28. október je pre nás zavŕšením našej suverénnej štátnosti. To by som už označil priamo za lož. Takýto význam má tento dátum pre Čechov. Pre nás je vznik ČSR síce dôležitý medzník, ale stále iba jeden z medzníkov na ceste k vlastnej národnoštátnej emancipácii, ktorá sa zavŕšila až 1. januára 1993 vznikom nezávislej Slovenskej republiky.“ dodáva Chmelár.
Fico: Vznik ČSR sa jednoznačne ukázal ako správne rozhodnutie
Aj keď sa Československá republika (ČSR) nevyhla viacerým problémom, jej vznik sa jednoznačne ukázal ako správne rozhodnutie. Vyhlásil to premiér Robert Fico (Smer-SD) pri príležitosti 105. výročia vzniku ČSR. Bola tiež dôležitým medzníkom pri ceste k samostatnosti dosiahnutej 1. januára 1993.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Chmelár ostro kritizuje RTVS: Žiaľ, v hanebnom falšovaní dejín pokračuje aj verejnoprávna televízii!