Podľa politického komentátora Eduarda Chmelára je celkové konanie prezidentky SR Zuzany Čaputovej v rámci politickej krízy na Slovensku alibistické a zbabelé. O úradníckej vláde sa na Slovensku hovorilo už dlhšie. Opozičná strana Smer-SD dokonca ponúkala jej podporu výmenou za to, že voľby prebehnú na Slovensku do konca júna.
Čaputová sa však nechala vniesť do vládnej hry a súhlasila s termínom na konci septembra. Teda v podstate takmer až rok po tom, čo vláde v rámci svojich kompetencií vyslovila nedôveru Národná rada Slovenskej republiky.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Hegerovo „požehnané“ pokračovanie
Čaputová požehnala Hegerove pokračovanie v úrade. Vláde však udelila obmedzené kompetencie, ktoré Heger a ministri často prekračovali. Či už v medzinárodných, alebo vnútropolitických otázkach. A prezidentka mlčala, občasne komentovala, ale v zásade sa hlavne prizerala
„Zuzana Čaputová vďaka svojej dlhodobej neschopnosti konať už nemala na výber žiadnu dobrú alternatívu. K vymenovaniu úradníckej vlády ju dotlačili. To, čo mi dvíha obočie, je jej odpudzujúca zbabelosť a alibizmus, ktorý nepozná hranice. Prezidentka dva týždne vedela o miliónových kšeftoch ministra pôdohospodárstva Vlčana. V jej súčasnom silnom postavení mohla a mala okamžite konať a odobrať zdiskreditovanému šéfovi rezortu poverenie. Namiesto toho, ako obyčajne, strčila hlavu do piesku,“ uviedol na sociálnej sieti Chmelár.
Status Eduarda Chmelára na sociálnej sieti.
Čaputovej výhovorky?
Analytik vidí aj ďalšie Čaputovej zlyhania. Novinárom napríklad prezidentka tvrdila, že vládu ponechala tak dlho pri moci preto, lebo mala pred sebou dôležité zákony. Chmelár však pripomína, že dôležité zákony má pred sebou každá vláda, no nie každá ich vie presadiť a preniesť do praxe. Za amatérsky považuje aj argument, že novú vládu vymenuje až po 15. máji 2023, lebo si noví členovia vlády potrebujú ukončiť svoje doterajšie záväzky.
Dnes už vieme, že sa novým premiérom stane viceguvernér Národnej banky Slovenska Ľudovít Odór. To, že Odór nie je žiadny neutrálny úradník, už dnes avizovala aj opozícia, konkrétne Robert Fico (Smer-SD).
„Zatiaľ to, čo potrebujete vedieť o budúcej vláde je, že Ľudovít Ódor bude pravdepodobne príčetnejší premiér ako Igor Matovič a Eduard Heger dohromady. Nie je to však politicky neutrálny človek (ako opäť zavádza pani Čaputová). Ľudovít Ódor bol poradcom premiérky Ivety Radičovej i ministra financií Ivana Mikloša, ktorý je dnes poradcom Zuzany Čaputovej. Ani médiami pretriasaná kandidátka na ministerku spravodlivosti Jana Dubovcová nie je politicky neutrálna. Bola poslankyňou za SDKÚ a v posledných voľbách kandidovala za Progresívne Slovensko. Bude to teda vláda podľa chuti prezidentky: ekonomicky neoliberálna a politicky proamerická. A bude za ňu niesť zodpovednosť. Predpokladám, že do mesiaca po vymenovaní Ódorovej vlády jej tento parlament vysloví nedôveru, ona bude musieť podľa ústavy podať demisiu. A všetko bude po starom, teda ako dnes,“ predikuje ďalší priebeh politického diania Chmelár.
Skoršie voľby sú možné
Odborník však vo svojich slovách neostal len výlučne kritický. Pripomína, že úradnícke vlády v Česku patrili medzi najobľúbenejšie vlády. Načasovanie ich použitia však bolo podľa neho správne, zatiaľ čo na Slovensku to tak nie je. Úradnícka vláda by vraj mala zmysel v decembri, no teraz by boli logickejšie skoršie predčasné voľby.
„Dnes úradnícka vláda už nemá veľký význam. Najlepšie by bolo, keby sa naozaj urýchlili predčasné voľby na začiatok júla, ako to navrhuje opozícia. Lenže vládna koalícia už kvičí, že sa to nedá. Samozrejme, že sa to dá – zmenou ústavy a príslušného zákona – ale na to by musela byť politická vôľa, čo nie je. Opäť sme teda svedkami tej istej obštrukcie namiesto pružného pragmatického riešenia, ktoré by ukončilo chaos i krízu v tomto štáte,“ uzavrel Chmelár.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Chmelár o stope progresívcov v Čaputovej vláde: Nebude neutrálna, ale proamerická a neoliberálna!