Politický komentátor Eduard Chmelár si myslí, že vzorec správania v podobe „slušnosti“ na Slovensku využívajú liberálne a pravicové kruhy len z čistej vypočítavosti. Ich obdobie vládnutia je podľa neho naopak typické aroganciou a dešpektom k slobodnému vyjadrovaniu názorov. Za príklad takéhoto pokryteckého zneužívania slušnosti považuje prezidentku SR Zuzanu Čaputovú.
Čaputovej neúprimnosť?
„Z hodnotovo neutrálnej slušnosti, v ktorej bola väčšina z nás vychovaná, sa dnes stala vypočítavá politická taktika, ktorá nie je pravdou, ale jej predstieraním. Je to kategória, ktorú zneužili najprv neofašisti na boj proti všetkému, čo nezodpovedá ich chorému videniu sveta. Neskôr ju zneužili aktéri protestov ´Za slušné Slovensko´, ktorí sa po mŕtvolách vydriapali k moci a vládnu arogantnejšie ako ktokoľvek pred nimi. A najradšej ju zneužíva magisterka Čaputová, ktorá ňou zakrýva aj tie najzvrátenejšie nápady (viď jej otvorená podpora najväčšieho hulváta tejto vlády Rastislava Káčera),“ uviedol Chmelár na sociálnej sieti.
„All for Jan“ sa automatický nerovná „slušnosť“
Slušnosť podľa Chmelára nie je o tom, či niekto ide na protesty „za slušné Slovensko“, alebo či na sebe nosí odznak „All for Jan“. Slušných od neslušných vraj spoznáme podľa toho, ako sa správajú k názorovým oponentom a či moralizujú aj vo svojej názorovej bubline, nie len voči svojim názorovým oponentom.
Mohlo by vás zaujímať:
„Slušnými nás robí spôsob, akým komunikujeme s tými, s ktorými nesúhlasíme. Ako o nich hovoríme. Ako o nich zmýšľame. Ako sa k nim správame. Ako s nimi vieme budovať spolužitie v rámci jednej spoločnosti. Nedostatok efektívneho konania nemožno nahrádzať moralizovaním. Nezamieňajme si slušnosť so zbabelým ústupom od závažných otázok. A hlavne ju začnime vyžadovať predovšetkým od svojej názorovej bubliny, nie od svojich protivníkov. V opačnom prípade ide len o pokrytecký nástroj manipulácie,“ pokračuje Chmelár.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Chmelár o marketingu liberálov: „Slušnosť“ magisterky Čaputovej je len vypočítavá politická taktika!