eReport.sk
Prečo ste ticho?
Prezident ČR Petr Pavel. Foto: tasr

Chmelár kritizuje nástupcu Zemana: Pavel v Česku začal novú vojenskú misiu, svoju mentálnu uniformu neodhodil!


Chmelár kritizuje nástupcu Zemana! Podľa politického analytika a komentátora verejného diania Eduarda Chmelára sa môže Česká republika už čoskoro zamotať do rusko-ukrajinskej vojny viac, ako si jej občania želajú. Novozvolený prezident Petr Pavel podľa neho po voľbách okamžite odhodil masku „pohoďáka“. A začal naplno prejavovať svoju zahraničnopolitickú orientáciu.

Faktom je, že Pavel začína robiť ešte pred nástupom do funkcie svoje prvé kroky v oblasti zahraničnej politike. Skontaktoval sa nielen s predstaviteľmi Ukrajiny, ale aj Taiwanu. Česká republika zároveň oficiálne rešpektuje politiku jednej Číny.

Taiwanská prezidentka Cchaj Jing-wen telefonuje s novozvoleným českým prezidentom Petrom Pavlom 30. januára 2023 v Tchaj-peji. – Foto: tasr/ap

„Stačilo pár dní, aby generál Petr Pavel odhodil masku pohodového sympaťáka a naplno ukázal, prečo je nebezpečné zvoliť si arogantného militantného človeka, ktorý mlčí o svojich skutočných zámeroch a podáva vám politické morfium v podobe nekonkrétnych až gýčovitých hesiel o slušnosti, pravde a láske,“ konštatuje Chmelár na sociálnej sieti.

Nechce sa stretnúť so Zemanom

Je zrejmé, že súčasný dosluhujúci prezident Miloš Zeman sa vo veľa veciach s Pavlom nezhodne. Je však zaužívanou tradíciou a elementárnym prejavom slušnosti, že sa novozvolený prezident s dosluhujúcim stretnú. Pavel však zatiaľ na stretnutie nevidí dôvod. Žiada však Zemana, aby na hrade jeho ľudí zamestnal už teraz.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Generál sa nezaprie?
  2. Hlas rozumu a rešpektu
  3. Nečakaný zvrat v prípade
  4. Sprostredkovateľom mieru by mohla byť Čína

„Na otázku, kedy sa s ním stretne, však arogantne odvetil, že na to nevidí dôvod. To čo je za politická kultúra?! Nárokuje si na neštandardné privilégiá. No keď mu prezident odkáže, že sa s ním rád podelí o skúsenosti, tak odmietne stretnutie, hoci bol už v kontakte aj s Volodymyrom Zelenským, aj s líderkou neuznanej separatistickej provincie Taiwan. Ale nenájde si čas na úradujúcu hlavu vlastného štátu? To, ako si predstavuje odovzdanie moci? Ako nepriateľské prevzatie? Fu, ešteže sa nám vracia na Pražský hrad tá slušnosť,“ pokračuje Chmelár.

Na hrane diplomacie a zaužívaných zvyklostí

Ľudia bez skúseností v politike, ktorí sú zrazu zvolení do vysokej funkcie, majú niekedy problém odhadnúť, aký dopad majú ich slová a činy. Toto sa podľa odborníka malo stať aj novému českému prezidentovi. Ten si podľa neho možno neuvedomil, že po voľbách má jeho konanie oveľa väčšiu váhu ako pred nimi: „Svet šokoval, keď sa vyslovil za čo najskoršie prijatie Ukrajiny do NATO (hoci tento zámer bol jedným zo spúšťačov vojny). A vyhlásil, že by neváhal poskytnúť Kyjevu aj bojové stíhačky, ktoré striktne odmietli dodať dokonca aj Spojené štáty. Jeden z prvých telefonátov neabsolvoval s najdôležitejšími partnermi v EÚ a NATO, ale s taiwanskou prezidentkou a ukrajinským prezidentom. Nevylúčil pritom, že Taiwan oficiálne navštívi. A na kritiku odsekol, že ´rešpektujeme politiku jednej Číny, ale sme suverénna krajina a môžeme prijímať suverénne rozhodnutia´.“

Každé gesto či vyhlásenie môže mať následky

Problematickým by malo byť aj vyjadrenie, ktoré naznačuje, že by Pavel mohol na Ukrajine so Zelenským diskutovať o vojenskej stratégií Ukrajiny v boji proti Rusku. Toto je ďalšia vec, ktorú by si Rusko mohlo vysvetliť ako priame zasahovanie celej NATO do konfliktu.

„Azda najzaujímavejší okamih nastal, keď Petr Pavel po telefonáte s ukrajinským prezidentom oznámil, že ´Volodymyr Zelenskyj prejavil záujem o moje hodnotenie vojensko-strategickej situácie na Ukrajine´. Generál sebavedomo vyhlásil, že sa mu ani nečuduje, že si myslí, že je to prirodzené. A, že nevylučuje, že ho navštívi ešte pred inauguráciou, teda pred oficiálnym prevzatím úradu. No, od jeho zvolenia uplynuli len štyri dni, ešte ani nezačal vládnuť, a už vyrába jedno diplomatické faux pas za druhým,“ myslí si Chmelár. „On by si už mal konečne uvedomiť, že každé takéto gesto v jeho postavení má už vážne následky. A možno si to uvedomuje, ale v tom prípade sa treba pýtať, či generál Pavel mieni zmeniť pravidlá a nasmerovať Českú republiku k vojenskému režimu,“ dodal.

Je EÚ ešte mierovým projektom?

Európska únia je časťou svojho vlastného obyvateľstva kritizovaná za to, že nevykonáva všetky potrebné kroky k vytvoreniu prostredia pre mierové rokovania, ale radšej sa sústredí na dodávky zbraní jednej zo strán konfliktu. EÚ je založená na dobrých vzťahoch Nemecka a Francúzska, ktoré majú za sebou nejednu vojnu proti sebe. Aj napriek tomu dokázali vytvoriť celosvetovo absolútne unikátny projekt. Chmelár nerozumie, prečo Únia hodnoty, na ktorých je postavená, neprejavuje aj vo svojej činnosti voči Rusku a Ukrajine.

„Oficiálna bruselská propaganda vyzdvihuje EÚ ako projekt, vďaka ktorému Francúzsko a Nemecko – po stáročia odvekí nepriatelia – prestali navzájom bojovať. Keď tomuto istému princípu neveríte pri Rusku a Ukrajine, keď odmietate myšlienku vytvorenia mierových, diplomatických a ekonomických štruktúr, aby slovanské národy prestali viesť proti sebe vojny, potom je to len z jedného dôvodu – že si mier a jednotu medzi nimi neželáte. Marketingoví kandidáti zahraničných síl majú v satelitných štátoch presne takéto poslanie. Generál Pavel neodhodil svoju mentálnu uniformu. Začal iba novú vojenskú misiu,“ uzavrel Chmelár.

Zdroj: fb/chmelareduard

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Chmelár kritizuje nástupcu Zemana: Pavel v Česku začal novú vojenskú misiu, svoju mentálnu uniformu neodhodil!

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre