Našich krajanov vo svete treba viac využívať na presadzovanie štátnych záujmov Slovenskej republiky v zahraničí. Píše to vo svojom statuse na sociálnej sieti politický analytik Eduard Chmelár. Myslí si, že krajanov dlhodobo zanedbávame, pritom ich problematika by mala byť jednou z priorít našej diplomacie.
Podľa Chmelára sa to prejavuje sa to nielen drastickým úbytkom osôb, ktoré sa hlásia k slovenskej národnosti (od 2,7 milióna v roku 1993 do 1,7 milióna v súčasnosti). Ale aj chronickým neplnením sľubov v tejto oblasti.
Mohlo by vás zaujímať:
Problematiku krajanov trestuhodne zanedbávame
„Problematiku našich krajanov, ktorá mi dlhodobo leží na srdci, trestuhodne zanedbávame,“ píše analytik. Dodáva, že je len málo krajín, ktorých tretina národa žije v zahraničí. „No nielen preto si myslím, že táto problematika by sa mala stať jednou z priorít našej diplomacie, ale aj každej vlády. Ani zďaleka nevyužívame potenciál našich krajanov. Náš Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí funguje skôr ako pasívna byrokratická inštitúcia, ktorá formálne zabezpečuje styk s krajanmi a starostlivosť o ich jazykovú a kultúrnu identitu. Lenže toto nestačí,“ myslí si Chmelár.
„Mali by sme viac a hlavne systematickejšie využívať krajanské združenia na lobing štátnych záujmov Slovenskej republiky v zahraničí,“ uvažuje politicky analytik. Dodáva: „Stačí si všimnúť skúsenosti a vynikajúce výsledky, ktoré v tejto oblasti dosahujú Poliaci alebo Maďari. U nás prevláda stále paternalistický prístup, že sa musíme o krajanov starať. Toto nastavenie by sme mali zmeniť na vzájomne výhodnú spoluprácu – vy od nás chcete niečo, chceme niečo aj my od vás. Chceme vám vytvoriť podmienky, aby ste boli pevnou súčasťou nášho národa, chceme vás zapájať do našej zahraničnej politiky i presadzovania našich cieľov. Pomôžte nám a my pomôžeme vám.“
Diplomacia by mala viac „zabrať“
Podľa Chmelára najmä v diaspórach, kde je veľa Slovákov a kde možno využiť vplyv krajanov na rozhodovanie veľmocí , by mala naša diplomacia v spolupráci s krajanskými organizáciami viac zabrať. Ako uvádza, v USA je 750-tisíc Slovákov, vo Veľkej Británii 135 000, v Nemecku 80-tisíc. „Zahraniční Slováci už neraz dokázali, že ich vplyv na postavenie Slovenska je kľúčový. Prejavilo sa to najmä počas prvej svetovej vojny, keď ich podiel na vytvorení spoločného štátu Čechov a Slovákov bol rozhodujúci. Oveľa dôležitejší ako domáci odboj,“ zachádza do histórie.
„Dnes musíme na jednej strane zabrániť ďalšej asimilácii slovenského obyvateľstva v zahraničí. No predovšetkým z nich musíme vytvoriť fungujúcu efektívnu štruktúru na presadzovanie našich štátnych a národných záujmov. Chcem dúfať, že budúca vláda zmení prístup aj v tejto otázke a prestane nevyužitý potenciál tretiny národa podceňovať,“ uzatvára status Eduard Chmelár.
Zdroj: fb/chmelareduard
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Chmelár: Krajanov treba viac využívať pre naše záujmy vo svete! Formálna starostlivosť o jazykovú a kultúrnu identitu nestačí