eReport.sk
Miloš Zeman. Foto: shutterstock/yakub88

Český prezident Miloš Zeman vymenoval novú vládu: Babiša nahradila Fiala

Český prezident Miloš Zeman vymenoval v piatok predpoludním na zámku v Lánoch novú vládu. Jej predsedom sa stal Petr Fiala (ODS). Skončilo sa tak vládnutie menšinového kabinetu Andreja Babiša (ANO) so sociálnymi demokratmi (ČSSD).

„Pred vami je príležitosť vyrovnať sa s covidom, energetickou krízou, rozpočtom a všeobecne s hospodárením štátu. Na tejto príležitosti sa – ako hovoril Petr Nečas (predseda vlády ČR do júla 2013) – buď urobíte, alebo sa zabijete. Prajem vám to prvé,“ povedal Zeman. „Vážený pán prezident. Ďakujem vám za vymenovanie vlády a za vaše slová. Týmto slávnostným aktom preberá zodpovednosť za dianie v našej krajine nová koaličná vláda. Sme si toho dobre vedomí. Voliči nám pred dvoma mesiacmi dali dôveru, vložili do nás nádej na zmenu a lepšiu budúcnosť pre nich a ďalšie generácie,“ vyhlásil po vymenovaní vlády nový český premiér Petr Fiala, ktorý zdôraznil, že jeho kabinet nepreberá moc v „ľahkej situácii“.

Líder koalície SPOLU Petr Fiala

Líder koalície SPOLU Petr Fiala nahradil vo funkcii premiéra Andreja Babiša – Foto: tasr/ap

Veľa vecí je v našej krajine zanedbaných a ČR čelí obrovským problémom, ako COVID-19, ceny energií, zdražovanie a inflácia. Pred nami sú vianočné sviatky, ale my sme si vedomí toho, že žiaden veľký odpočinok mať nebudeme. Musíme pracovať a chceme pracovať. Už dnes bude prvé rokovanie našej vlády, kde si rozdelíme prvé úlohy,“ dodal Fiala. Nová česká vláda zasadne ešte v piatok popoludní v Strakovej akadémii a po zvyšok dňa a v priebehu soboty bude Fiala uvádzať jednotlivých ministrov do úradu.

Český premiér Andrej Babiš prichádza na sociálny summitu EÚ

Dlhoročný český premiér Andrej Babiš má podľa médií ambíciu stať sa prezidentom – Foto: tasr/ap

Bude vás zaujímať:

  1. Peter Weiss
  2. NAKA
  3. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO).

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Český prezident Miloš Zeman vymenoval novú vládu: Babiša nahradila Fiala

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti