Vojna na Ukrajine už nezasahuje iba samotnú Ukrajinu či Rusko, ktoré dva roky bojuje u nášho východného suseda, ale aj nás. A to v tej podobe, že sa otriasa v základoch projekt V4, teda zoskupenie krajín Česko, Poľsko, Maďarsko a Slovensko známe ako Vyšehradská štvorka (V4). Tá vznikla v roku 1993, teda pred viac ako 30 rokmi. Dôvod, prečo by sa mala rozpadnúť je viac ako prozaický, nezhody Poľska s Českom k Slovensku a Maďarsku na situácii okolo Ukrajiny.
K Fialovi sa prikláňa aj poľský prezident
Zrejme iba málokto pochybuje o tom, že vzťah Česka s Poľskom je k Ukrajine iný ako Slovenska s Maďarskom. Prvé dve krajiny až nezdravo a občas bezmyšlienkovito podporujú vyzbrojovanie Ukrajiny, kým druhé dve sú v otázke vojenskej pomoci zdržanlivé a hovoria v prvom rade o rokovaniach o mieri.
A práve tu je „pes zakopaný“, pretože český premiér Petr Fiala už plánuje prehodnotiť zmysel V4. Dôvodom je tiež stretávanie sa Fica a Orbánom, ktoré českého premiéra vôbec neteší, a tak plánuje na túto tému podľa rtvs.sk hovoriť aj s poľským premiérom Donaldom Tuskom.
Práve Tusk údajne s údivom sledoval Ficov príhovor k vojne na Ukrajine. Fiala sa vyjadril, že po dnešnom samite premiérov krajín Vyšehradskej štvorky (V4) sa ukáže, či má tento formát ešte zmysel, alebo je už prežitkom.
Stretávať sa s lídrami ako Fico a Orbán, s ktorými v kľúčových veciach nesúhlasí, ho vraj príliš neteší, lenže zatiaľ podľa neho neexistuje iná alternatíva. „Nehovorím, že je to moja najväčšia radosť stretávať sa tu s kolegami, s ktorými v mnohých kľúčových veciach nesúhlasím. Mám na mysli maďarského a slovenského predsedu vlády. Avšak diskutovať a viesť dialóg musíme, niekto to robiť musí,“ povedal Fiala.
Nepodporujeme Ukrajinu, sme neprijateľní
Podľa Fialu by absencia dialógu mohla zablokovať dôležité európske rozhodnutia, ktoré sú dôležité pre bezpečnosť, budúcnosť a prosperitu ČR. Na dnešnom summite v Prahe budú lídri V4 hovoriť aj o konkurencieschopnosti, boji s nelegálnou migráciou či energetike a na ňom sa podľa Fialu „nepochybne prejaví“ i to, ako sa slovenský premiér Robert Fico nedávno vyjadroval o vojne na Ukrajine.
„Ak ide o samotný formát V4, tak sa ukáže, či sme schopní sa zhodnúť na konkrétnych projektoch a veciach, alebo sa možno ukáže, že sa tento formát už vzhľadom na všetky ďalšie okolnosti prežil. Ale to sa uvidí, až keď sa stretneme,“ dodal Fiala.
Zmysel V4 chce zhodnotiť aj poľský premiér Donald Tusk, ktorý vraj s údivom počúval nedávny príhovor Roberta Fica o Ukrajine. „Otvorene vám poviem, či má Vyšehradská štvorka stále zmysel, keď sa vrátim zo stretnutia v Prahe,“ prezradil Tusk s tým, že summit toho „vysvetlí veľa“.
Tusk chce preveriť okrem iného aj úlohu V4 v rámci Európskej únie. V4 sa pritom podľa neho podarilo v rámci EÚ veľa dosiahnuť, keď všetci jej predstavitelia boli „silnými podporovateľmi posilňovania Západu a demokratov“. V súčasnosti sa však podľa Tuska zdá, že krajiny V4 myslia v oblasti bezpečnosti predovšetkým na vlastné záujmy.
Problém Orbánove podanie si ruky s Putinom
„Nevidím nijaký dôvod, prečo by aj v súčasnosti krajiny tohto regiónu nemohli byť tak ako kedysi jednotné pri odpore a podporiť tých, ktorí bojujú proti režimu, ktorý nerešpektuje žiadnu z našich spoločných hodnôt,“ povedal Tusk a dodal: „Je to akýsi paradox, že dnes z Budapešti a Bratislavy prichádzajú tak nejednoznačné signály, čo sa týka Putina a Ruska.“
Vzťahy vo V4 v poslednom období narúša podľa Tuska aj Fialu postoj Slovenska a Maďarska k vojne na Ukrajine. Obom prekáža aj to, že si maďarský premiér Viktor Orbán aj napriek vojne na Ukrajine potriasol rukou s Putinom a často je v rozpore s Bruselom pri presadzovaní politiky týkajúcej sa Ukrajiny.
Mohlo by vás zaujímať:
Poľsko pripomenulo aj sobotňajší príhovor Fica k druhému výročiu vojny na Ukrajine, v ktorom odmietol slovenskú vojenskú pomoc pre Ukrajinu a uviedol, že vojna sa začala v roku 2014 „vyčíňaním ukrajinských neonacistov“. Fico tiež povedal, že stávka Západu na víťazstvo Ukrajiny vo vojne s Ruskom zlyhala. Západné krajiny si podľa neho nedokážu priznať, že nefunguje ich stratégia predlžovania konfliktu masívnou podporou Ukrajiny a sankciami proti Rusku.
Robert Fico ale tiež uviedol, že Rusko inváziou na Ukrajinu porušilo medzinárodné právo. Poľsko a Česko teda vnímajú kroky a vyjadrenia nášho premiéra ako niečo, s čím sa nestotožňujú. Problém je aj v tom, že kým on chce mier, oni poraziť Rusko. Stať sa však môže to, že nielen Poľsko a Česko, ale celá Európa, ba možno aj celý svet, porazia v honbe za porážkou Ruska sami seba!
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Český premiér uvažuje nad zrušením V4! Dôvod? Nesúhlas s vyjadreniami a krokmi premiérov Fica a Orbána