eReport.sk
zdroj: youtube

Česko spustí dve samostatné vesmírne misie: Do kozmu chce vyslať družicu a vesmírny ďalekohľad

Česko spustí dve samostatné vesmírne misie. Ako vo štvrtok oznámilo ministerstvo dopravy, v súboji projektov vyhrali družica AMBIC, ktorej cieľom je zaistiť nezávislosť ČR od informácií z komerčných satelitov, a prvý český vesmírny ďalekohľad QUVIK. Do vesmíru by sa mali dostať v roku 2028.

,,Na ministerstve dopravy sme v spolupráci s Európskou vesmírnou agentúrou pripravili unikátny typ kozmických projektov. Hovoríme im ambiciózne, pretože ide o rádovo komplexnejšie aktivity než tie, čo boli dosiaľ v ČR v oblasti kozmických aktivít realizované,“ vysvetlil riaditeľ odboru kozmických aktivít a nových technológií českého ministerstva dopravy Václav Kobera.

Monitorovanie mimoriadnych situácií a katastrof

Družica AMBIC (Ambicious Czech Satellite) bude primárne zameraná na pozorovanie Zeme. Jej cieľom bude poskytovať obrazové dáta českého územia a tým zaistiť nezávislosť krajiny od informácií z komerčných satelitov. Systém bude možné využiť napríklad na monitorovanie mimoriadnych situácií a katastrof, infraštruktúry, nelegálnych stavieb, ťažby dreva či skládok odpadu. Sekundárnou funkciou bude šifrovaná komunikácia pre potreby štátu.

Zrážky neutrónových hviezd

Misia QUVIK (Quick Ultra-Violet Kilonovae Surveyor) je podľa ministerstva predovšetkým vedeckou a technologickou misiou. Jej cieľom je pripraviť prvý český vesmírny ďalekohľad, ktorý by mal sledovať zrážky neutrónových hviezd, prípadne neutrónové hviezdy a čierne diery. Pozorovania môžu podľa autorov projektu prezradiť mnoho o vzniku prvkov ťažších než železo, ktoré pri týchto zrážkach vznikajú. Patria medzi ne napríklad zlato či platina.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. OSN je znepokojená ohľadom situácie na Ukrajine
  2. richarda sulíka vyšetruje polícia

Výskumný a skúšobný letecký ústav

Ďalekohľad tiež umožní pozorovať planéty, ktoré obiehajú okolo iných hviezd než Slnko. ,,Bude tiež možné pozorovať veľmi horúce hviezdy, supernovy, hviezdokopy, žiarenie z jadier galaxií, keď supermasívna čierna diera roztrhne v strede galaxie hviezdu,“ doplnili autori projektu.
Oba projekty vedie Výskumný a skúšobný letecký ústav. Ich cesta do vesmíru by mala odštartovať o päť rokov, Zem by mali obiehať vo výške 550 kilometrov. Rozpočet každého z nich bude podľa českého rezortu dopravy asi 30 miliónov eur.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Česko spustí dve samostatné vesmírne misie: Do kozmu chce vyslať družicu a vesmírny ďalekohľad

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php