eReport.sk
Nový český prezident deň po inaugurácii vymenoval ministra, ktorého Zeman odmietal
Nový český prezident deň po inaugurácii vymenoval ministra, ktorého Zeman odmietal. foto:tasr/ap

Česko: Nový prezident Pavel deň po inaugurácii vymenoval ministra, ktorého Zeman odmietal

Nový český prezident Petr Pavel deň po svojej inaugurácii vymenoval na návrh premiéra Petra Hladíka do funkcie ministra životného prostredia. Bývalý prezident Miloš Zeman brnianskeho politika menovať odmietol. Informovala o tom spravodajkyňa TASR v Prahe.

„Som rád, že môžem hneď po inaugurácii učiniť prvý pracovný krok a to vymenovať nového ministra životného prostredia. Ukončiť tak pomerne dlhé obdobie rôznych dohadov a výhrad a aj z toho, čo som si mohol sám zistiť tak prázdnych,“ povedal Petr Pavel. Dodal tiež, že je rád, že tak môže ukončiť obdobie, kedy ministerstvo životného prostredia riadil vicepremiér. Tomu takto môže uvoľniť ruky, aby sa mohol venovať svojej práci.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ide o politickú nezrelosť?
  2. Petr Pavel o týždeň pricestuje na Slovensko
  3. Zeman po návšteve Slovenska
  4. Nový český prezident deň po inaugurácii vymenoval ministra, ktorého Zeman odmietal
  5. Zeman pod paľbou kritiky
  6. Český prezident Petr Pavel

Kauza mestských bytov

Nový český prezident zároveň ocenil úlohu ministerstva životného prostredia a označil ju v súčasnosti za mimoriadne dôležitú. Rezort totiž nemal riadneho ministra od októbra minulého roka. Vtedy rezignovala zo zdravotných dôvodov ministerka Anna Hubáčková.

Širšie vedenie strany KDU-ČSL navrhlo ako jej náhradníka práve Hladíka. Krátko nato však kriminalisti zasahovali na brnianskom magistráte v kauze prideľovania mestských bytov a prehľadali aj kanceláriu Hladíka, ktorý bol námestníkom primátorky.

Kritizoval aj vzdelanie

Začiatkom novembra riadením ministerstva poverili vicepremiéra a ministra práce a sociálnych vecí Mariana Jurečku, ktorý je zároveň predsedom KDU-ČSL. Rezort životného prostredia tejto strane pripadol po rozdeľovaní ministerstiev medzi päť-koaličnou vládou.

Strana aj premiér po Hladíkovom vysvetlení situácie na jeho nominácii trvali. Predseda vlády ho do funkcie navrhol koncom roka. Zeman to však odmietol. Okrem zásahu polície v Hladíkovej kancelárii prezident kritizoval aj to, že má podľa neho nedostatočné vzdelanie v odbore životného prostredia.

Bol aspoň námestníkom

Podľa Jurečku bol Hladík dlhoročným predsedom odbornej komisie KDU-ČSL pre životné prostredie. V kauze prideľovania mestských bytov ho doteraz z ničoho neobvinili.

KDU-ČSL Zemanovo rozhodnutie nemenovať ich kandidáta označila za protiústavné. Jurečka sa v preto rozhodol obsadiť Hladíka na miesto námestníka a spoliehal sa na to, že ho nový prezident do funkcie vymenuje. Zveril mu maximálny rozsah kompetencií, ktoré mohol minister na svojho námestníka previesť.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Česko: Nový prezident Pavel deň po inaugurácii vymenoval ministra, ktorého Zeman odmietal

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti