Po intenzívnych konzultáciách s bezpečnostnými zložkami štátu a na základe doporučenia Vlády Českej republiky zablokovalo združenie CZ.NIC vybrané – podľa kompetentných – dezinformačné weby, ktoré údajne ohrozujú českú národní bezpečnosť. Stalo sa tak koncom minulého týždňa. Tento krok bol reakciou na vojnu na Ukrajine, pričom sa stretol u našich susedov rovnako ako s vlnou súhlasu aj so značným odporom. S opatrením, ktorému takpovediac požehnala česká vláda zjavne nie sú spokojní ani niektorí poprední českí analytici. Konkrétne, aj na Slovensku často citovaný expert Andor Šándor, Martin Koller a Štěpán Kotrba. Odborníci sa pre spravodajskú televíziu CNN Prima News vyjadrili blokovaniu webov v Českej republike skôr kriticky.
Šándor: Rezort vnútra nevykladá písmo sväté
„Som zástancom voľnej sútaže informácií a nemyslím si, že by ministerstvo vnútra malo byť vykladačom písma svätého. Dodávam, že O2 zo solidarity zablokovalo kanál Russia Today. To je tiež krok, ktorému veľmi nerozumiem,“ vyjadril sa bezpečnostný analytik Šándor, ktorý síce nepoprel, že na zakázaných weboch sa objavovali dezinformácie, ale v boji proti nim by zvolil skôr argumentačný prístup, nie zákazy.
Zablokovanými webmi sú Aeronet.cz, Protiproud.cz, Ceskobezcenzury.cz, Voxpopuliblog.cz, Prvnizpravy.cz, Czechfreepress.cz, Exanpro.cz a Skrytapravda.cz.
Pri vakcínach dezinformoval aj exminister Blatný
Šándor pre CNN Prima News okrem toho upozorňuje, že dezinformácie, napríklad v súvislosti s pandémiou koronavírusu, podľa neho prichádzali aj z prostredia vlády. „Približne pred rokom minister Blatný (pozn. red. – bývalý český minister zdravotníctva) hovoril, že keď si dáte dve dávky vakcíny, tak sa nemôžete nikdy nakaziť. Už vtedy sa vedelo, že to nie je pravda. Je to dezinformácia s cieľom obmedziť ľudí. Selektívne vyberáme len to, čo sa nám hodí,“ myslí si Šándor poukazujúc na to, že tento typ dezinformácie nebol vôbec spoločensky riešený. Myslí, si však, že riešenie problému dezinformácií v zásade neexistuje a práve preto by mala byť dodržaná voľná súťaž: „Je to neriešiteľný problém. Aj tak by som dezinformácie nezakazoval, ale vysvetľoval.“
Koller to považuje za cenzúru
Vojenský analytik Martin Koller zašiel dokonca ďalej a opatrenia českej vlády považuje rovno za cenzúru. „Obávam sa, že sme sa dostali niekam do doby pred 30 rokmi. Zavádzať cenzúru kvôli názoru je úplne zlé. Ak vytlačíme diskusiu a rozdielny názor, tak popierame už prezidenta Masaryka, ktorý uvádzal, že diskusia je základom demokracie,“ konštatuje Koller. Hrozí vraj, že sa dostaneme do situácie, že bude zakázaný každý iný ako nariadený názor: „Toho sme sa chceli v roku 1989 zbaviť a zrazu by sme boli naspäť.“
Kotrbovi chýbajú jasné kritéria
Politický analytik Štěpán Kotrba zdôrazňuje, že kritéria, na základe ktorých sa určitý web stáva dezinformačným nie sú jasné. Nemyslí si pri tom, že zablokované weby boli vyslovene dezinformačné. „Udávajú iné zdroje, miestami sú neseriózne, ale nemôžem povedať, že by boli vyslovene dezinformačné. Tento termín má trochu inú váhu,“ uzavrel Kotrba.
Mohlo by vás zaujímať:
Aj na Slovensku už poslanci schválil minulý týždeň novelizáciu zákona o kybernetickej bezpečnosti, ktorá má zabrániť šíreniu dezinformácií a iného škodlivého obsahu na internete. Kým však v Českej republike tamojšia vláda blokovanie portálov „iba“ odporúčala združeniu CZ.NIC, u nás to Hegerov kabinet sám zákonom zaviedol. A následne v parlamente cez koaličných poslancov naša vláda dosiahla schválenie – podľa mnohých – kontroverznej úpravy predmetnej legislatívy.
Slovenská polícia vraj už zaznamenala vyhrážky
Blokovanie portálov je aj na Slovensku reakciou na situáciu na Ukrajine. Formy a spôsoby blokovania škodlivého obsahu v praxi bližšie upraví vyhláška, ktorá čoskoro pôjde do medzirezortného pripomienkového konania. Situáciu u nás bude v tejto súvislosti spoločne v spolupráci s políciou monitorovať Národný bezpečnostný úrad.
„Policajný zbor postupuje od začiatku vojny nekompromisne voči šíriteľom dezinformácií. V rámci externej komunikačnej línie každý deň upozorňuje na desiatky až stovky problematických profilov, vyvracia konkrétne hoaxy, varuje vopred na pripravované dezinformácie a všetky tieto údaje poskytuje ďalším útvarom, ktoré ich analyzujú, či je alebo nie je možné vyvodiť voči konkrétnym osobám trestnoprávnu zodpovednosť,” upozornila slovenská polícia na svojom profile na sociálnej sieti. Muži zákona tvrdia, že sa niekto vyhráža aj ich analytikom.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Českí analytici kritizujú blokovanie webov: Cenzúra! Vyberáme len to, čo sa nám hodí