eReport.sk
Británia tasr
Londýn, foto: tasr

Ceny nehnuteľností v Británii rástli v januári najvýraznejšie za 17 rokov

Ceny domov v Británii zaznamenali v januári rast o viac než 11 %, čo bol najprudší rast cien nehnuteľností v danom mesiaci za 17 rokov. Uviedla to v utorok spoločnosť Nationwide Building Society, ktorá však v dôsledku rastu životných nákladov očakáva postupné oslabovanie trhu s nehnuteľnosťami.

Ceny domov v Británii vzrástli v januári oproti decembru o 0,8 % na 255.556 libier (307.332 eur). V medziročnom porovnaní sa priemerná cena domov zvýšila o 11,2 %, čo predstavuje najvýraznejší rast cien nehnuteľností v prvom mesiaci roka od roku 2005. Obidva údaje rastu zároveň prekonali očakávania trhov.

Realitný trh sa vyhol ťažkostiam, s ktorými od nástupu pandémie zápasili mnohé odvetvia hospodárstva, dodala Nationwide Building Society, jeden z najväčších poskytovateľov hypotekárnych úverov v Británii. Dopyt po nehnuteľnostiach podporili daňové úľavy, ako aj vysoký dopyt po väčších nehnuteľnostiach mimo miest v dôsledku obmedzovania voľného pohybu a rozšírenia práce z domu.

Na druhej strane, rozmach trhu v minulom období postupne zhoršil finančné možnosti záujemcov o nehnuteľnosti. Tým teraz hrozia vyššie úrokové sadzby, dane a náklady na energie. V dôsledku toho spoločnosť Nationwide očakáva, že dopyt po domoch sa začne postupne zmierňovať.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na snímke obytný dom na ulici Ľuda Zúbka v Bratislave.
  2. Minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS).

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ceny nehnuteľností v Británii rástli v januári najvýraznejšie za 17 rokov

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti