eReport.sk
Akt zúfalstva?
Dmitrij Peskov (vľavo), hovorca ruského prezidenta Vladimira Putina tvrdí, že reči o tom, že vraždu Jevgenija Prigožina nariadil Kremeľ je absolútna lož. Foto: tasr/ap

Čas opäť spolupracovať: Rusko sa vráti k novej zmluve START, ak USA upustia od nepriateľského postoja

Čas opäť spolupracovať? Rusko v sobotu varovalo Spojené štáty pred oháňaním sa ultimátami v súvislosti s kolapsom novej zmluvy START o jadrovom odzbrojovaní. Moskva zároveň uviedla, že sa k tejto zmluve vráti, až keď sa Washington vzdá svojho nepriateľského postoja.

Čas opäť spolupracovať?

Ruský prezident Vladimir Putin začiatkom roka oznámil, že Moskva pozastavuje svoju účasť na novej zmluve START, poslednej významnej dohode s USA o jadrovom odzbrojení. Tá obmedzuje počty jadrových zbraní oboch krajín a upravuje inšpekcie.

Rusko sa vráti k novej zmluve START, ak USA…

V reakcii na tento krok Ruska Washington tento týždeň oznámil odvetené kroky. Tie zahŕňajú napríklad odobratie víz ruským jadrovým inšpektorom, zamietnutie aktívnych žiadostí o monitorovanie jadrových lokalít či zrušenie povolení na vstup do amerického vzdušného priestoru pre ruské lietadlá. Podľa námestníka ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Riabkova tento krok Spojených štátov nebol prekvapením, pretože Washington o ňom Moskvu pred zverejnením informoval.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Čaputová šokuje
  2. Nastal čas na mier?
  3. Turecko má staronového prezidenta

„Naše rozhodnutie pozastaviť zmluvu START je neotrasiteľné bez ohľadu na opatrenia a protiopatrenia americkej strany,“ uviedol Riabkov. „Našou vlastnou podmienkou pre návrat k plnému uplatňovaniu dohody je, aby sa USA vzdali svojho zásadne nepriateľského postoja k Rusku,“ dodal Riabkov.

Čo na to Bidenov poradca?

Podľa poradcu amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť Jakea Sullivana. Ponúka vláda Spojených štátov Rusku a Číne rozhovory o kontrole jadrového zbrojenia. Bez predbežných podmienok a Washington chce s Moskvou rokovať o dohode o jadrovom odzbrojovaní. Tá nahradí novú zmluvu START platnú do roku 2026.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čas opäť spolupracovať: Rusko sa vráti k novej zmluve START, ak USA upustia od nepriateľského postoja

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php