Čaputovej priorita Ukrajina? Politický analytik a komentátor Eduard Chmelár si nemyslí, že je najväčším nebezpečenstvom pre Slovensko demokratická zmena mocenských pomerov, ale alibizmus a rozoštvávanie spoločnosti zo strany prezidentky SR Zuzany Čaputovej. Prezidentka podľa neho vstupuje do toho, do čoho nemá vstupovať a mlčí vtedy, kedy má hovoriť. Rozpad vládnej koalície OĽANO naviac podľa neho mohol byť koordinovaný aj s prezidentským palácom. Nie je však potom zrejmé, že prečo Čaputová váhala s vymenovaním úradníckej vlády niekoľko dlhých mesiacov.
Čaputovej priorita Ukrajina?
„Ja si myslím, ale to je teraz čisto moja špekulácia, že tam zohrával hlavnú úlohu skôr Rastislav Káčer. Lebo on podal demisiu na hulváta. Takto sa to nerobí, SMSkou zo zahraničia. Ešte pri tom poohováral existujúceho premiéra. Je to proste nie len znak nelojálnosti, ale aj istej straty nejakých etických zvyklostí. Neviem si predstaviť, že by to urobil v afekte. Podľa môjho názoru to urobil v koordinácii s prezidentským palácom,“ uviedol pre eReport Chmelár.
Problémy od prvého dňa
Vlády I. Matoviča a E. Hegera podľa neho neboli jednotné. Koniec koncov, samotný predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) priznáva, že vládna koalícia mala problémy už od prvého dňa svojej existencie. „To jediné, čo ich spájalo, bol odpor k Ficovi, alebo dokonca strach z Fica,“ uviedol Chmelár. Vláda naviac podľa neho trpela nedostatočným vzťahom k svojej vlastnej krajine.
„Žiadna koncepcia rozvoja Slovenska, žiadnu predstavu o tom, čo robiť s týmto štátom nemajú. Tento štát je v rozklade aj preto, že nemá plány naštartovania rozvoja v tom, v čom chceme byť dobrí,“ pokračuje. Jediné, čo má vraj Slovensko premyslené, je zbrojenie, čo odborník označuje za prioritu, ktorá je postavená na hlavu. „Musíme si premyslieť, či chceme byť ozbrojení, ale hladní, sprostí a chorí,“ dodal.
Čaputová vraj nespája, ale rozdeľuje
Okrem vlády, ktorá si vyslúžila najväčšiu nedôveryhodnosť v samostatnej histórii, je problémom spoločnosti aj jej rozdelenie. Chmelár dokonca tvrdí, že „dnes neexistuje slovenská spoločnosť, to sú dva nezmieriteľné svety, ktoré nechcú nájsť žiadny prienik“. Práve v takejto rozdelenej spoločnosti je vraj podstatná úloha prezidenta. Palác však, aspoň sa zdá, robí presný opak spájania.
„Čaputovej hlavnou úlohou nie je vyberať si šaty od módnych návrhárov a chodiť na recepcie. Ona by mala byť integrátorkou spoločnosti. A ona v tejto úlohe fatálne zlyhala, dokonca tú spoločnosť ešte viac rozoštváva,“ tvrdí Chmelár. Nebezpečenstvo takejto dlhodobej frustrácie je vraj z odborného hľadiska jasné. „Ten hnev ľudí môže viesť k opačnému extrému, že to chytí niekto, kto nebude mať víziu Európy, ale dokáže tu zjednať poriadok,“ dodal.
„Neoliberálna a militaristická vláda“
Krízu, ktorá nastala nástupom Matovičovej vlády, následne rozpadom Matovičovej vlády, nástupom Hegerovej vlády, následne rozpadom Hegerovej vlády a nakoniec dokonca až rozpadom a odvolaním dočasnej Hegerovej vlády, sa prezidentský palác rozhodol riešiť prostredníctvom úradníckej vlády. Pri jej tvorbe však mali nastať chyby, ktoré smrdia protiústavnosťou. „Žasnem, že novinári, tí strážcovia demokracie, sú nadšení z tejto vlády a neuvedomujú si, že takto nemôže vznikať vláda. Že to je protiústavné,“ uvádza Chmelár, ktorému vadí, že si ministrov nevyberal samotný premiér.
Mohlo by vás zaujímať:
Jednotliví ministri sú vo výsledku vraj len akýmsi pokračovaním Hegerovej vlády. Ministerstvo financií a ministerstvo dopravy majú byť pod kontrolou bývalého ministra financií Ivana Mikloša a ministerstvo obrany má byť dokonca aj naďalej pod kontrolou exministra obrany Jaroslava Naďa (Demokrati). Úradnícka vláda je teda vraj skôr pravicovou vládou Čaputovej a Mikloša, s „neoliberálnymi a militaristickými prvkami“.
V relácii „Bez cenzúry“ s Fedorom Flašíkom sa taktiež dozviete:
Mala vôbec vláda OĽANO nejakú šancu prežiť?
Ako znovu vybudovať slovenskú národnú identitu?
Prečo Slovensko a Európa trpia nedostatkom štátnikov?
Prečo ľudia nemajú často ani len základné znalosti o politike?
Môže byť prog
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Chmelár pre eReport: Ako môže byť prioritou Čaputovej a Miklošovej vlády Ukrajina a nie Slovensko?