eReport.sk
Čaputová v patovej situácii
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: tasr

Čaputová v patovej situácii! Politológ: Vyberá už len z možností, ktoré su zlé pre ňu!

Čaputová v patovej situácii? V súčasnej situácii už prezidentka Zuzana Čaputová vyberá iba z možností, ktoré sú pre ňu zlé. Vo všetkých scenároch preberá výrazný podiel na tom, ako bude do predčasných parlamentných volieb vyzerať vládnutie. Skonštatoval politológ z Univerzity Komenského v Bratislave Erik Láštic. V prvom rade treba podľa neho kritizovať rozhodnutie prezidentky. Nechať v úrade dočasne poverenú vládu Eduarda Hegera a netlačiť na skorší termín volieb.

Čaputová v patovej situácii

Ak by sa Čaputová rozhodla poveriť zostavením vlády niekoho iného, čiže by šla do scenára úradníckej vlády, zodpovednosť za jej fungovanie prenáša podľa Láštica plne na seba s rizikom, že táto vláda nezíska dôveru v NR SR a nebude mať žiadnu kontrolu nad tým, čo sa deje v parlamente. „Ale súčasne existuje aspoň možnosť, že sa vládnutie upokojí natoľko, že prezidentka v tomto scenári nestratí podporu medzi voličmi a nezníži si šance na znovuzvolenie,“ uviedol.

Patová situácia?

Politológ si myslí, že v prípade Hegerovho zotrvania na čele vlády sa síce zodpovednosť za vládnutie rozdeľuje medzi prezidentku a vládu, no poukázal na riziko, že tento spôsob vládnutia a postupný personálny rozklad vlády napokon môže politicky výrazne uškodiť aj prezidentke a jej šanciam na znovuzvolenie.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Prezidentka Zuzana Čaputová.
  2. Peter Weiss
  3. Hlas, Smer a Tarabovci iniciujú mimoriadnu schôdzu!
  4. Slovensko na pokraji bankrotu?

Toto tvrdí politológ zo SAV

Politológ Juraj Marušiak z Ústavu politických vied Slovenskej akadémie vied. Tvrdí, že hlavnou chybou prezidentky v minulosti bolo, že príliš dlho zastávala voči súčasnej vláde ústretový postoj. „Napokon aj pri rokovaniach o predčasných voľbách, keď akceptovala termín 30. septembra,“ priblížil. Po tohtotýždňovom prejave Hegera v RTVS .Marušiak si nevie predstaviť, že by sa ho prezidentka snažila ešte stále udržať vo funkcii. Politologička Darina Malová z Univerzity Komenského v Bratislave rozumie tomu, že prezidentka sa nechcela stať práve tou inštitúciou, ktorej by sa vláda mala zodpovedať. „Navyše možno bolo ťažké nájsť v krátkom čase odborníkov, ktorí by prevzali zodpovednosť za fungovanie ministerstiev,“ skonštatovala. Situácia je však podľa nej stále zúfalejšia, takže je potreba jasného rozhodnutia.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čaputová v patovej situácii! Politológ: Vyberá už len z možností, ktoré su zlé pre ňu!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php