eReport.sk
Čaputová na sneme ZMOSu
Prezidentka na sneme ZMOSu, foto:tasr

Čaputová na sneme ZMOSu velebila samosprávy: Sú stabilizačným pilierom demokracie!

Čaputová na sneme ZMOSu. Samosprávy sú stabilizačným pilierom demokracie a oporou, na ktorú sa môže štát v ťažkých chvíľach vždy spoľahnúť. Vyhlásila to prezidentka SR Zuzana Čaputová v rámci svojho príhovoru počas utorkového otvorenia 34. snemu Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).

Čaputová na sneme ZMOSu

Hlava štátu poukázala na to, že krízy, s ktorými sa od roku 2020 vyrovnáva Slovensko i svet, mali aj lokálny dosah, práve na mestá a obce. „Ktoré sa s nimi vyrovnávajú kvalifikovane a neraz aj heroicky. Suplovali ste krízový manažment štátu pri pandémii, poskytovali ste neoceniteľnú pomoc utekajúcim pred vojnou z Ukrajiny,“ vymenovala.

Racionálny a pragmatický pristúp

Ocenila tiež racionálny a pragmatický prístup samospráv pri riešení problémov a ich schopnosť ťahať za jeden koniec. „Práve realita vás núti spolupracovať pri riešení problémov pri poskytovaní vašich verejných služieb. Nemáte priestor na politikárčenie a to je rozdiel medzi veľkou politikou a politikou na miestnej a regionálnej úrovni,“ skonštatovala prezidentka.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Tomáš OSTRO o Matovičovej volebnej "korupcii
  2. Prirodzený partneri?
  3. S Hegerom nechce nikto spolupracovať!
  4. Višňovský naložil hokejovému zväzu

Považuje za pochopiteľné, že samosprávy od štátu očakávajú partnerskú komunikáciu a férový prístup. „Že vás nebude oberať o príjmy a svoje ťažkosti presúvať na vás s tým, že sa s nimi nejako vyrovnáte. Že prehodnotí opatrenia, ak prax ukáže, že nie sú vykonateľné alebo neplnia svoj účel,“ skonštatovala Čaputová. Ako dodala, aj novú vládu odborníkov požiadala, aby so samosprávami komunikovala partnersky, odborne a pragmaticky.

Prezidentka deklarovala viaceré prísľuby

Hlava štátu zároveň prisľúbila, že bude s maximálnou opatrnosťou a dôslednosťou posudzovať všetky zákony, ktoré ešte v tomto volebnom období prídu z parlamentu. „Najmä tie, ktoré by bez odbornej diskusie a pripomienkového konania menili samosprávne kompetencie. A aj ďalej znižovali vaše príjmy nezodpovednými a populistickými návrhmi,“ ozrejmila. Verí, že nová vláda, ktorá nastúpi po predčasných voľbách, bude samosprávam rozumieť, komunikovať s nimi a nájde vôľu a odvahu presadiť reformu verejnej správy.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čaputová na sneme ZMOSu velebila samosprávy: Sú stabilizačným pilierom demokracie!

Odoberať
Upozorniť na
12 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php