eReport.sk

Čaputová hovorí o Zelenskom, ako o hrdinovi: Jeho odvaha povzbudila celý slobodný svet


Prezidentka SR Zuzana Čaputová počas piatkovej rozlúčkovej návštevy v Kyjeve rokovala aj s predsedom ukrajinskej vlády Denysom Šmyhaľom a predsedom parlamentu Ruslanom Stefančukom.

Hovorí sa, že v núdzi poznáš priateľa a ich slová vďaky za nezištnú pomoc našich občanov potvrdzujú, že Slovensko za svojho priateľa na Ukrajine stále považujú,“ napísala Čaputová.

Promptný telefonát

Pripomenula, že s ukrajinským prezidentom Zelenským telefonovala hneď v prvý deň ruskej invázie na Ukrajinu z 24. februára 2022. „Bolo veľmi veľa neznámych a iba jedna istota – vedel, že jeho miesto je v Kyjeve a na Ukrajine,“ uviedla.

Čaputová hovorí o hrdinovi Zelenskom

Zelenského odvaha podľa nej povzbudila nielen Ukrajincov, ale inšpirovala celý slobodný svet, aby Ukrajine pomohol brániť sa proti ruskej agresii. „Ukrajina nechce byť vazalom Moskvy, ale ako suverénny a demokratický štát si chce slobodne vybrať svoju perspektívu,“ zdôraznila Čaputová. Apelovala na to, aby sa z pokračujúcej ruskej invázie nestala všedná záležitosť napriek tomu, že trvá už vyše 800 dní.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Sprostredkovateľom mieru by mohla byť Čína

Milióny Ukrajincov podľa nej denne čelia ostreľovaniu, bombardovaniu a neskutočnému ľudskému utrpeniu. „Čerstvé stopy po raketách sme videli aj dnes, priamo tu, v Kyjeve,“ dodala s tým, že tragédiu takýchto rozmerov potrebuje civilizovaný svet zastaviť, a to tak, že zastaví Rusko.

Pomoc Slovenska

Zároveň vyjadrila hrdosť na pomoc Slovenska a Slovákov Ukrajine. „Prichýlili sme ženy a deti utekajúce pred vojnou, organizovali humanitárnu pomoc, podporovali sme nášho suseda aj vojensky. Pragmatická a praktická spolupráca medzi našimi krajinami pokračuje v rôznych oblastiach naďalej,“ uviedla prezidentka.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čaputová hovorí o Zelenskom, ako o hrdinovi: Jeho odvaha povzbudila celý slobodný svet

Odoberať
Upozorniť na
27 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: