eReport.sk
Morawiecki poriadne prestrelil
Čínsky prezident Si Ťin-pching. Foto: tasr/ap

Bývalý taiwanský prezident navštívi Čínu, súčasná prezidentka dúfa, že bude stáť za Taiwanom

Bývalý taiwanský prezident Ma Jing-ťiou v dňoch 27. marca až 7. apríla navštívi Čínu. TASR správu prevzala v pondelok z agentúry AP. Exprezidentova kancelária v nedeľu oznámila, že Ma bude viesť delegáciu akademikov, študentov a bývalých pracovníkov svojej administratívy.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Ďakujeme Ursula!
  2. Uvažuje o zbrojení Ruska
  3. Novinári a delegáti si fotia čínskeho ministra zahraničných vecí Čchin Kanga po príhovore o globálnej bezpečnosti v Pekingu v utorok 21. februára 2023.

Navštívi viacero miest, do hlavného mesta Peking však nepricestuje. Cestu už potvrdil čínsky Úrad pre záležitosti Taiwanu.

Súčasná prezidentka

Kancelária súčasnej taiwanskej prezidentky Cchaj Jing-wen oznámila, že bola v pondelok s exprezidentovými plánmi oboznámená.

Vyjadrila presvedčenie, že Ma ako bývalá hlava štátu je v tejto úlohe schopný potvrdiť hodnotu taiwanskej demokracie a slobody.

Ma je členom opozičnej nacionalistickej strany Kuomintang (KMT), prezidentom Taiwanu bol v rokoch 2008-2016.

Exprezidentova kancelária v nedeľu oznámila, že Ma bude viesť delegáciu akademikov, študentov a bývalých pracovníkov svojej administratívy.

Dobré vzťahy

V tom období boli vzťahy s pevninskou Čínou priaznivé a v roku 2015 sa Ma stretol s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Odstúpil však v roku 2016 po protestoch na Taiwane proti návrhu obchodnej dohody s Čínou.

A ich koniec

Peking koncom júna 2016 prerušil dialóg s Taiwanom, pretože nová prezidentka Cchaj v inauguračnom prejave 20. mája nepodporila princíp „jednej Číny“.

Taiwan s približne 23 miliónmi obyvateľov má demokratickú vládu a nikdy nebol súčasťou komunistickej Čínskej ľudovej republiky založenej v roku 1949.

Peking ho však považuje za súčasť svojho územia v rámci politiky jednej Číny a hrozí, že ho v prípade potreby obsadí použitím vojenskej sily.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bývalý taiwanský prezident navštívi Čínu, súčasná prezidentka dúfa, že bude stáť za Taiwanom

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti