eReport.sk
Lídri politických strán: zľava Boris Kolár (Sme rodina), Veronika Remišová (Za ľudí), Eduard Heger (Demokrati) a Peter Pellegrini (Hlas-SD).
Lídri politických strán: zľava Boris Kolár (Sme rodina), Veronika Remišová (Za ľudí), Eduard Heger (Demokrati) a Peter Pellegrini (Hlas-SD). Foto: tasr

Budú sa meniť volebné pravidlá? Opozičná i vládne strany reagovali, aké sú ich predstavy


Budú sa meniť volebné pravidlá? Prípadné zmeny zákonov týkajúcich sa pravidiel hlasovania vo voľbách či systému politických strán by mali prísť až po parlamentných voľbách. Predchádzať by im mala riadna odborná i politická diskusia. Zhodli sa na tom viaceré politické strany. Aktuálne nepripravujú zmenu zákona, ktorá by sa dotkla podmienok vzniku politických strán či ich zrušenia.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Blaha je blázon
  2. Sme v nebezpečenstve
  3. Igor Matovič a Richard Sulík,
  4. Fico predstavil koncepciu zahraničnej politiky

Strana Za ľudí považuje aktuálnu legislatívu za pomerne prísne nastavenú. „Jasne definuje podmienky vzniku strán, kladie dôraz na transparentnosť fungovania strán a umožňuje udeliť vysoké sankcie politickým stranám v prípade jej porušovania,“ uviedla pre TASR s tým, že nie je priaznivcom takýchto zmien a diskusie o nich vo volebnom roku.

Za ľudí poukazuje na minimalizáciu podozrenia

Podotkla, že volebné zákony by sa mali meniť tak, aby sa minimalizovali podozrenia zo snahy ich autorov optimalizovať pravidlá v prospech vlastného volebného výsledku. Podľa strany by malo byť samozrejmosťou, aby „preukázateľné nesplnenie zákonných podmienok politických strán pre ich existenciu vytváralo predpoklad na ich výmaz z registra politických strán“.

Hlas: Akékoľvek zmeny až po predčasných voľbách

„Ak politické strany nespĺňajú podmienky, mala by tu byť zákonná možnosť ich zrušiť. Čo sa týka samotnej právnej úpravy, malo by to prejsť nejakým konsenzom, aby to nebolo v budúcnosti zneužívané na politické účely,“ uviedlo hnutie Sme rodina.

„Akékoľvek legislatívne zmeny v tejto oblasti môžu prísť až po predčasných voľbách,“ reagoval mimoparlamentný Hlas-SD. Hovorí o potrebe zásadnej zmeny v slovenskej politike. Tvrdí, že miesto skutočných politických strán máme aktuálne „schránkové firmy, sekty a spolky kamarátov“.

Demokrati: Stranu by mal zrušiť súd, nie ministerstvo

Možnosť združovať sa a vyvíjať činnosť v politickej strane považuje mimoparlamentná strana Demokrati za jedno zo základných občianskych práv garantovaných ústavou a medzinárodnými dokumentmi. „O konkrétnych podmienkach registrácie strany, napríklad z pohľadu počtu členov, pripúšťame diskusiu. Sme však presvedčení, že možnosť zrušiť stranu pre nesplnenie podmienok nesmie byť daná výkonnej moci, napríklad Ministerstvu vnútra SR. Takéto právo posudzovať splnenie alebo nesplnenie zákonných podmienok konkrétnou politickou stranou, a teda možnosť zrušiť politickú stranu, možno zveriť výhradne nezávislej súdnej moci,“ zdôraznila. Rovnako podčiarkla potrebu diskusie pri obdobných návrhoch.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Budú sa meniť volebné pravidlá? Opozičná i vládne strany reagovali, aké sú ich predstavy

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre