eReport.sk
TASR

Budú mať Slováci nových bratov? 


Vzťahy medzi Slovenskom a Českom boli napriek rozdeleniu Československa vždy nadštandardné. Bez ohľadu na aktuálnu vládnu garnitúru. 

Situácia sa začala meniť začiatkom tohto roka pred summitom Vyšegrádskej skupiny (V-4). Spory o formu pomoci Ukrajine sa vyhrotili natoľko, že (český) „Premiér Petr Fiala (ODS) si chce so slovenským náprotivkom Robertom Ficom ,vyříkat z očí do očí´ jeho výroky spochybňujúce vojnu na Ukrajine.“ (irozhlas.cz). Postoj slovenskej vlády je jasný: ani jeden náboj na Ukrajinu, ponúkame humanitárnu pomoc. Česká republika naďalej podporuje dodávky zbraní, a berúc do úvahy výroky prezidenta Pavla, nie je ďaleko ani od vyslania vojakov na Ukrajinu. 

Budúcnosť V-4

Význam V-4 bol v posledných troch rokoch zanedbateľný. Predtým však zoskupenie malo v rámci EÚ významné postavenie; bez súhlasu Poľska, Maďarska, Česka a Slovenska nemali v Rade EÚ šancu prejsť prakticky žiadne návrhy. Pred terajším summitom V-4 sa dokonca hovorilo o rozpade tohto zoskupenia. Po jeho skončení už český premiér Petr Fiala miernil rétoriku: „V mnohom sa nezhodneme, ale nemusí to brániť dialógu“

Dobré vzťahy bez dialógu?

Ako vyzerá dialóg v podaní Petra Fialu? Zdá sa, že celkom zaujímavo. 6. marca zrušil český premiér spoločné rokovanie českej a slovenskej vlády, ktoré malo byť na prelome apríla a mája t.r. v Českej republike. Dôvod? Juraj Blanár, slovenský minister zahraničných vecí sa stretol so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom na okraj summitu v tureckej Antálii. Premiér Fico zareagoval: „Vzťahy medzi našimi občanmi sú jedinečné, historicky osvedčené, sú pôžičkami vzájomnej dôvery. Berieme na vedomie, že česká vládna garnitúra sa ich rozhodla ohroziť len preto, lebo má záujem podporovať vojnu na Ukrajine, kým slovenská vláda otvorene hovorí o mieri.“ Dodal tiež, že Česi sú na Slovensku vždy vítaní. Na vyhlásenie českého premiéra odmietavo reagovala česká opozícia na čele s ex-prezidentom Zemanom, ex-premiérom Babišom. A naši liberálni „politici“ na čele so Šimečkom, išli okamžite Petrovi Fialovi vysvetľovať, že Slovensko nie je len Fico…. 

Slovákom vzápätí po tomto svojskom odmietnutí Čechmi otvorili dvere iní. Na politickej scéne sa črtá nové zoskupenie krajín bývalej Rakúsko – Uhorskej monarchie. Maďarsko a Rakúsko spolu intenzívne rokujú o spolupráci a údajne chcú prizvať aj Slovákov. Zdá sa, že dlho v „izolácii“ za rozdielny názor neostaneme. 

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Budú mať Slováci nových bratov? 

Odoberať
Upozorniť na
19 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: