eReport.sk
Ján Budaj, foto: tasr

Budajovci vysvetľujú prednostné očkovanie úradníkov: Nezrovnalosti, pochybnosti a ďalšie otázniky!

Podozrenia nevyvrátili! Napriek tomu, že by sa mali v súčasnosti očkovať najmä rizikové skupiny a ľudia, ktorých štát bezpodmienečne potrebuje na vlastný chod, k vakcínam sa prednostne dostávajú aj radoví úradníci. Ministerstvo vnútra dokonca vyzýva rezorty, aby im preposlali zoznamy svojich zamestnancov určených na vakcináciu. EReport sa dostal k tajnému mailu, ktorý ministerstvo životného prostredia preposlalo svojim zamestnancom. Z neho priamo vyplýva, že rezort ponúka akýmkoľvek zamestnancom očkovanie od piateho marca. Ministerstvo elitárstvo popiera, no ich vysvetlenia majú poriadne diery. Ako to je v skutočnosti a ako sa pozerajú na očkovanie úradníkov lekári z prvej línie?

Rezort vnútra oznámil ministerstvám, že môžu začať s registráciou svojich dôležitých zamestnancov na očkovanie. Otázkou ale je, kto je naozaj pre chod štátu významný a či takým človekom je aj úplne bežný úradník ministerstva. Uniknutý obežník na pôde ministerstva životného prostredia bol rozposlaný zamestnancom bez rozdielu a jasne z neho vyplýva, že zamestnanci sa môžu tešiť na zaočkovanie už čoskoro.

Tajný obežník

„Na základe rozhodnutia generálnej tajomníčky služobného úradu Ministerstva životného prostredia SR, si Vás dovoľujeme informovať, že v zmysle žiadosti Ministerstva vnútra SR týkajúcej sa očkovania, v zmysle bodu E) vyhlášky Ministerstva zdravotníctva SR číslo 58/2021 Z.z., ktorou sa ustanovujú kritériá určovania poradia očkovania osôb proti ochoreniu Covid-19 sa začne od 5. marca 2021 s očkovaním zamestnancov ministerstva,” píše sa v liste zamestnancom.

Interný mail určený len pre zamestnancov ministerstva životného prostredia. – Foto: eReport

Správa taktiež priamo hovorí o tom, že ministerstvo vypracúva zoznam zamestnancov podľa vekových kategórií, a to do 55 rokov vrátane a nad 56 rokov. A to na základe „priority z hľadiska udržania hospodárskej a sociálnej funkcie ministerstva, udržiavaní kvality života obyvateľov a z hľadiska ochrany života, zdravia, bezpečnosti, majetku a životného prostredia.”

Argumentujú piatou fázou

Samotný rezort sa voči kritike z elitárstva ohradil a tvrdí, že postupuje len podľa pokynov ministerstva vnútra. „Ministerstvo životného prostredia na základe požiadavky od ministerstva vnútra zrealizovalo interný prieskum zamestnancov, cieľom ktorého bolo získanie požadovaných údajov zamestnancov, ktorí predmetnú definíciu spĺňajú. Tento zoznam má pripraviť ministerstvo životného prostredia, podľa požiadavky ministerstva vnútra do 26.2.2021,” reagovalo ministerstvo na kritiku.

Podľa informácií eReportu bol tajný obežník zaslaný širokému spektru zamestnancov, nielen kľúčovým osobám rezortu. Zároveň argumentovali tým, že zhromažďujú údaje svojich zamestnancov určených až na piatu fázu očkovania. Tu ale niečo nesedí! Rezort v uniknutej správe jasne hovorí o odštartovaní očkovania 5. marca. Ďalšou kuriozitou je, že v tento termín určite nezačne piata fáza, keďže sa nachádzame len v tretej. Aká je teda pravda a prečo ministerstvo zahmlieva? Oslovili sme opäť rezort Jána Budaja a opýtali sa na nezrovnalosti v ich odpovediach, no do uzávierky nereagovali.

Dva zoznamy?

Podľa informácií eReport priamo z ministerstva zdravotníctva dokonca ešte nie je vytýčený ani termín štvrtej fázy očkovania. A to najmä z dôvodov nedostatku vakcín. Aj preto sa na týždeň prestalo očkovať prvou vakcínou. Oficiálne by sa podľa vládneho webu malo postupovať takto: v prvej fáze sa zaočkoval zdravotnícky personál, v druhej ľudia nad 85 rokov a v tretej ľudia nad 75. Scenár očkovania, ale zamiešal aj nedostatok vakcín a prednostne sa napríklad očkujú aj učitelia, tí mali oficiálne prísť na rad až v ďalšej fáze. Podľa HNonline.sk existujú dva očkovacie paralelné zoznamy. Jeden obsahuje asi 6 500 mien ľudí z kritickej infraštruktúry, druhý je zoznam tzv. „úradnícky”.

Mikulec volá po zodpovednosti

Zaujímavosťou je, že o piatej fáze očkovania začalo oficiálne hovoriť už aj ministerstvo vnútra. Chce s ňou začať v najbližších dňoch. kurióznym je, že zatiaľ sa nachádzame v tretej fázy a ministerstvo zdravotníctva nevie, kedy začne štvrtá. Vnútro priznalo, že od jednotlivých ministerstiev si vyžiadalo zoznam zamestnancov určených na zaočkovanie. Ide o “osoby nezastupiteľné v uskutočňovaní hospodárskej a sociálnej funkcie štátu, v udržiavaní kvality života obyvateľov z hľadiska ochrany ich života, zdravia, bezpečnosti, majetku alebo životného prostredia”.

“Zodpovednosť identifikovať a následne zaslať zoznam osôb v súlade s vyhláškou je individuálne na každom rezorte. Žiadam všetky ministerstvá, aby k tejto úlohe pristúpili s plnou vážnosťou a tak, aby sa na zozname nachádzali len osoby, ktoré sú nezastupiteľné v uskutočňovaní hospodárskej a sociálnej funkcie štátu,” uviedol minister vnútra Roman Mikulec.

V žiadnom prípade podľa ministra nemožno vakcináciu v piatej fáze zjednodušene chápať ako očkovanie radových úradníkov. “Je dôležité, aby sme tento signál vyslali verejnosti a aby v súlade s ním konali aj všetky oslovené orgány štátnej správy,” zdôraznil.

Lekárka: Neuprednostňujme úradníkov pred seniormi

Podľa doktorky a poslankyne za stranu Za ľudí Andrey Letanovskej sú tri typy skupín, ktoré majú byť prednostne očkované. Prvou sú seniori nad 75 rokov s pridruženými ochoreniami, ale aj mladší s onkologickými ochoreniami. Ďalšou skupinou sú najmä ľudia, ktorí sa nachádzajú v prvej línii ako zdravotníci.

Poslankyňa a lekárka Andrea Letanovská zo strany Za ľudí. – Foto: tasr

„Existuje ešte tretí legitímny dôvod, a to je kritická infraštruktúra štátu, ktorá by mala byť veľmi prísne vyberaná. Patrí sem pani prezidentka, premiér, ministri, predseda parlamentu, ale aj kritické zložky v energetike, ale aj záchranné zložky. Bez nich sa nezaobíde štát. Všetko ostatné mi príde nesprávne a nefér. Úradníci pokiaľ nepatria do vysokého veku a nie sú ohrození, nepatria do extra exponovaných skupín. Mnohí napríklad pracujú z domu,” opísala Letanovská.

Dodala, že práve pre očkovanie bežných úradníkov sa posúva vakcinácia ohrozených skupín obyvateľstva. „Napríklad sa posunula skupina 65 rokov plus, bez ohľadu na ťažké pridružené ochorenia. Odsunula sa na koniec očkovacej schémy. Príde mi to veľmi nefér. Nielen, kvôli tým ľuďom, ktorým znižujeme šancu, že prežijú, ak sú seniori nad 65 rokov. Nepomáha nám to zvládať ani situáciu v zdravotníctve a v nemocnici. Neprestanú nám totiž pribúdať chorí v ťažkom stave. Seniori s ťažkými pridruženými ochoreniami ležia na JIS-kách dlhé týždne, na umelej ventilácii. Toto sa nezníži, pokiaľ ich nezaočkujeme. A toto odsunutie je veľká chyba, a nemalo sa to stať v prospech úradníkov,” priznala Letanovská, ktorú sme práve zastihli v službe.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika