eReport.sk
Štart superťažkej rakety Space Launch System (SLS) s modulom Orion bez ľudskej posádky z Kennedyho vesmírneho strediska v americkom štáte Florida v stredu 16. novembra 2022.
Foto: tasr/ap

Britská veľvyslankyňa: Rusko chce od Iránu získať balistické rakety

Rusko sa snaží od Iránu získať viac zbraní vrátane balistických rakiet a ponúka za to „bezprecedentnú úroveň“ vojenskej a technickej podpory. Vyhlásila to v piatok britská veľvyslankyňa pri OSN Barbara Woodwardová. Pred spoluprácou Ruska a Iránu v piatok varovali aj Spojené štáty.  

Mohlo by vás zaujímať

  1. generál viktorín prestaňte klamať
  2. Na snímke výbuch po leteckom útoku izraelskej armády na vojenskú základňu Hamasu v meste Chán Júnis na juhu pásma Gazy v utorok 19. apríla 2022.
  3. kozmická loď Apollo 17
  4. Vydiera Zelenský niečim Bidena?

„Obávame sa, že Rusko hodlá Iránu poskytnúť viac moderných vojenských komponentov, čo Iránu umožní posilniť jeho schopnosti súvisiace so zbraňami,“ uviedla Woodwardová pred zasadnutím Bezpečnostnej rady OSN. Británia si je „takmer istá, že Rusko chce získať zbrane aj od Severnej Kórey a ďalších ťažko sankciovaných krajín“, dodala.

Škodlivá spolupráca

Hovorca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby v piatok označil obrannú spoluprácu Ruska a Iránu za „škodlivú“. „Rusko chce spolupracovať s Iránom v oblastiach ako je vývoj a výcvik. Videli sme tiež správy, že Moskva a Teherán uvažujú o zriadení spoločnej výrobnej linky pre smrtiace drony v Rusku. Vyzývame Irán, aby sa odklonil od tohto kurzu a tieto kroky neprijímal,“ uviedol Kirby.

Obranné partnerstvo

Rusko ponúka Iránu vojenskú a technickú podporu, ktorá by „premenila ich vzťah na plnohodnotné obranné partnerstvo“, dodal hovorca. Podľa Woodwardovej dodal Irán od augusta Rusku stovky bezpilotných lietadiel, ktoré Moskva využíva na „zabíjanie civilistov a nelegálne zameriavanie sa na civilnú infraštruktúru“ na Ukrajine. Teherán pritom v novembri priznal, že poslal Rusku drony, no trval na tom, že to bolo ešte pred začiatkom invázie na Ukrajinu.

Zdroj: tasrKOMENTÁRE ČLÁNKU :

Britská veľvyslankyňa: Rusko chce od Iránu získať balistické rakety

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti