Väčšina politických strán, ktoré postúpili do parlamentu, sa prihlásila k memorandám, alebo priamo podpísala memorandá Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS). V nich sa politici okrem iného zaviali podporiť odsunutie rušenia oddelení v dôsledku optimalizácie siete nemocníc o dva roky. V TASR TV to potvrdil predseda ZMOS-u a zároveň primátor Partizánskeho Jozef Božik.
Zdravotnícka reforma podľa neho pôvodne počítala s posilnením veľkých zdravotníckych centier, ktoré by prevzali časť činností malých nemocníc. S výnimkou výstavby súkromnej nemocnice Bory v Bratislave však podľa Božika žiadne posilňovanie kapacít veľkých centier nenastalo, pričom s rušením niektorých oddelení v prvých piatich nemocniciach sa počíta už od začiatku budúceho roka.
Božik: Rezort zdravotníctva neposkytol odpovede
„Ktoré veľké centrum štát postavil preto, aby menšie nemocnice mohli byť utlmované? Aká bude sieť rýchlej zdravotníckej pomoci?,“ pýta sa predseda ZMOS-u. Relevantné odpovede na tieto otázky podľa neho ministerstvo zdravotníctva dodnes neposkytlo.
Odklad podľa neho žiadajú samosprávy aj pri zavádzaní mechanicko-biologickej úpravy odpadu. Slovensko sa podľa Božika zaviazalo takto reformovať odpadové hospodárstvo výrazne rýchlejšie ako väčšina ostatných členov Európskej únie. „Väčšina štátov ide k roku 2030 až 2034. My sme si dali ambiciózny plán, že to má byť v roku 2023,“ povedal Božik.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Božik: Finančná situácia samospráv je komplikovaná
Mnohé slovenské samosprávy podľa neho nemajú kapacity rýchlo dobudovať potrebné technológie a ZMOS žiada až trojročný odklad. V opačnom prípade hrozí podľa Božika v mnohých samosprávach výrazné zvýšenie poplatkov za odpad, keďže budú nútené platiť štátu vysoké pokuty. Celková finančná situácia slovenských samospráv je pritom podľa Božika mimoriadne komplikovaná, keďže sa im v dôsledku legislatívy prijatej v tomto volebnom období výrazne znížili príjmy. Len v tomto roku prišli o 750 miliónov eur.
Štát to tento rok podľa Božika čiastočne kompenzoval presunutím časti z dane z príjmu právnických osôb na samosprávy a prísľubom ďalších 108 miliónov eur na kompenzáciu rastu cien energií. Z pôvodnej sumy je však podľa neho vláda Ľudovíta Ódora ochotná vyplatiť len polovicu, teda 54 miliónov. O zvyšku peňazí a o riešení budúceho roka chce ZMOS rokovať s budúcou vládou.
Reforma sa nestihne urobiť za jedno volebné obdobie
V nadchádzajúcom volebnom období by sa pritom podľa neho mala aspoň spustiť široká verejná diskusia o veľkej reforme verejnej správy s cieľom dospieť ku konceptu ďalšej decentralizácie.
„Nemyslím si, že sa reforma verejnej správy stihne urobiť za jedno volebné obdobie,“ priznal Božik. Je však možné urobiť audit štátnych a samosprávnych kompetencií, aby sa identifikovali duplicity. V prípade malých obcí, ktoré nevládzu vo vlastnej réžii plnohodnotne realizovať všetky kompetencie, ZMOS navrhuje koncept centier zdieľaných služieb. „V tomto volebnom období si ho vláda neosvojila. Budeme rokovať s novou vládou, ak z jej strany bude záujem,“ avizoval Božik. V tomto smere je podľa neho možné využiť skúsenosti, ktoré v minulosti na Slovensku boli so systémom strediskových obcí.
Zdroj: tasr, youtube/@tasrtv
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Božik: Politici sa ZMOS-u zaviazali odsunúť rušenie nemocničných oddelení