eReport.sk
Alexander Van der Bellen, Zuzana Čaputová, moldavská prezidentka Maia Sanduová a prezident ČR Petr Pavel FOTO TASR - Daniel Sanitrik

Bolo tesné moldavské referendum o vstupe do EÚ zmanipulované a prekvapilo by to niekoho?


Odborníci na moldavskú politiku sú presvedčení, že výsledok referenda môže byť indikátorom možnej porážky prozápadných síl v parlamentných voľbách. Tie by sa v Moldavsku mali konať už na budúci rok.

V Moldavskú sa v nedeľu konalo referendum o vstupe krajiny do Európskej únie. Súčasne s ním prebehlo aj prvé kolo prezidentských volieb. Výsledky oboch vyvolávajú viac otázok ako dávajú odpovedí a ak malo hlasovanie za cieľ demonštrovať, aká jednota panuje v orientácii na Západ, dosiahlo pravý opak. Prozápadní politici v Moldavsku očakávali oveľa lepšie výsledky a hovoria o zasahovaní Ruska. Rusko na druhej strane tvrdí, že hlasovania neboli slobodné.

Podozrenia z manipulácie

Referendum o vstupe Moldavska do EÚ prebehlo mimoriadne pofidérnym spôsobom. Ešte ráno, po sčítaní 85 % hlasov, to vyzeralo, že integráciu do Európskej únie podporilo len 45 % voličov. Niektoré médiá už v tom čaze oznamovali predbežné výsledky, že Moldavci v referende o vstupe do EÚ hlasovali proti. Lenže v poslednej chvíli prišiel nečakaný zvrat. Po tom, čo začali prichádzať dáta z volebných miestností v zahraničí, sa hlasovanie obrátilo s rozdielom iba niekoľkých desatín percenta v prospech EÚ.

Podľa Eduarda Chmelára je dnes Moldavsko silno autokratickou krajinou, ktorá má našliapnuté k diktatúre. Vládnuca strana radikálne prozápadnej prezidentky Maii Sanduovej je podľa neho čoraz menej populárna. A to z dôvodu, že jej politika viedla k masívnemu zbedačeniu obyvateľstva. V roku 2023 dokonca prišlo k zákazu najvýznamnejšej opozičnej strany Šor a zatvoreniu prakticky všetkých opozičných médií.

„Nič z toho sa v našich médiách neobjavilo, namiesto toho nás kŕmili zvyčajnými táraninami o zasahovaní Moskvy do moldavských volieb. Nikto u nás neinformoval o represiách proti moldavskej opozícii. A ak sa aj objavili náznaky o rigidnej cenzúre opozičných médií, tak sa prezentovali ako pochopiteľný krok proti zlej ruskej propagande,“ píše Chmelár. Dodáva, že nad všetkými týmito nedemokratickými praktikami priviera Brusel oči, aby podporil prozápadnú vládu.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Šéf americkej diplomacie Antony Blinken
  2. Zničí Leyenová Úniu?
  3. Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová.

Chmelár ďalej upozorňuje, že síce ešte nemáme všetky dáta potrebné na vyhodnotenie referenda, ale doterajšie praktiky a príliš tesný až nepresvedčivý výsledok zvyšujú podozrenie z manipulácie. „Čím viac si predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová nechala pľúca vykričať, že „Moldavsko je Európa a Európa je Moldavsko“, tým väčšie pochybnosti o férovosti a legitimite tohto referenda v podmienkach autokratického štátu máme,“ myslí si bývalý poradca premiéra Roberta Fica.

Nevysvetliteľný nárast hlasov

Pochybnosti o férovom a slobodnom priebehu hlasovaní vyslovila aj Ruská federácia ústami hovorcu prezidenta Vladimíra Putina a hovorkyne ministerstva zahraničia. Parlamentné voľby v Moldavsku neboli slobodné. Výsledky ukázali „ťažko vysvetliteľný“ nárast hlasov v prospech prezidentky Maie Sanduovej a Európskej únie, uviedol v pondelok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov. „Čo vidíme, je mechanicky ťažko vysvetliteľné tempo nárastu hlasov v prospech Sanduovej a v prospech tých účastníkov referenda, ktorí podporovali orientáciu na EÚ,“ povedal Peskov.

Peskov opísal volebnú kampaň v Moldavsku ako „neslobodnú“. Sťažoval sa, že opozícii bolo odopreté právo viesť kampaň a bola vystavená represiám zo strany úradov. „Boli prenasledovaní, hádzali ich do väzenia, vypočúvali ich, nevpúšťali ich do krajiny, médiá boli zatvárané, internetové zdroje blokované a podobne,“ povedal Peskov.

Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Maria Zacharovová uviedla, že veľmi tesný rozdiel bol pre Sanduovej administratívu „sklamaním“. „Ich projekt integrácie krajiny do Európskej únie nezískal rozhodujúcu podporu,“ povedala. „Väčšina občanov žijúcich priamo v republike ho v podstate odmietla. Malý rozdiel bol dosiahnutý maximálnou mobilizáciou voličov žijúcich v západnej Európe a Severnej Amerike.“

Zacharovová poukázala na „rýchly a pre mnohých Moldavčanov nevysvetliteľný“ nárast hlasov za, ako postupovalo sčítanie, a sťažovala sa, že Moldavčanom žijúcim v Rusku bolo povolené hlasovať len na dvoch volebných miestach v Moskve. Moldavčania v Moskve hlasovali proti referendu o EÚ.

Diskriminácia moldavských voličov v Rusku

Pre porovnanie, v susednom Rakúsku vláda zriadila tiež dve hlasovacie miestnosti – jednu vo Viedni a jednu v Innsbrucku. V Belgicku boli zriadené 4, vo Francúzsku 20, v Nemecku 26 a v Taliansku 60. V Rusku malo pôvodne byť otvorených 5 hlasovacích miestností, avšak Kišiňov vyhlásil, že na ostatných miestach nebol schopný zabezpečiť bezpečnosť hlasovania.

Šéf Strany socialistov Moldavskej republiky (PSRM) a bývalý prezident Igor Dodon v tejto súvislosti vyhlásil, že dané rozhodnutie diskriminuje približne 400-tisíc Moldavcov, ktorí žijú v Rusku. Za skutočnú príčinu daného rozhodnutia označil politik prevažne proruské nálady moldavskej diaspóry v Rusku, ktoré by mohli ohroziť výsledok referenda. Vo dvoch volebných miestnostiach v Rusku nakoniec odhlasovalo dokopy len 6 370 občanov Moldavska.

Doplňme, že niektorí odborníci na moldavskú politiku sú presvedčení, že výsledok referenda môže byť indikátorom možnej porážky prozápadných síl v parlamentných voľbách. Tie by sa v Moldavsku mali konať už na budúci rok.

Zdroj: Facebook – E. Chmelár, Reuters, Štandard, eReport

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bolo tesné moldavské referendum o vstupe do EÚ zmanipulované a prekvapilo by to niekoho?

Odoberať
Upozorniť na
12 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre