eReport.sk
šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár
šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár

Blanár: SR plne podporuje členstvo Moldavska v EÚ a ponúka mu expertíznu pomoc


Slovensko plne podporuje členstvo Moldavska v Európskej únii (EÚ) a v súvislosti s prístupovým procesom mu ponúka aj expertíznu pomoc. Uviedol to v stredu minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár po stretnutí so svojím moldavským kolegom Mihaiom Popsoiom, informuje TASR.

„Budeme naozaj pripravení vám napomôcť vo vašom integračnom a transformačnom procese a ako som už spomínal, sme pripravení vám poskytnúť aj expertíznu pomoc,“ povedal Blanár svojmu moldavskému kolegovi. Zároveň ho upozornil, aby bol Kišiňov pri „prístupových rokovaniach opatrný a hájil svoje záujmy“.

Dobré vzťahy

Šéf slovenskej diplomacie ocenil veľmi dobré bilaterálne vzťahy medzi oboma krajinami, ktoré podľa jeho slov vytvárajú veľký priestor na rozvoj ekonomickej spolupráce. Dodal, že stredajšia schôdzka nadviazala na dialóg, ktorý obaja ministri začali pred niekoľkými mesiacmi na diplomatickom fóre v tureckej Antalyi. Pripomenul, že premiér Robert Fico v januári pozval na návštevu predsedu moldavskej vlády Dorina Receana. Verí, že termín bude známy hneď, ako sa zlepší Ficov zdravotný stav po májovom atentáte. V súvislosti s ním poďakoval moldavskej vláde za prejav solidarity. „Veľmi si to vážime,“ dodal.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Demokrati sa zlúčujú s mini stranou
  2. Putin Zelenskyj
  3. Talianska premiérka Georgia Meloniová

Medzi Moldavskom a Slovenskom sa začína rozvíjať aj parlamentná spolupráca, uviedol. Vyzdvihol, že v máji sa uskutočnila historicky prvá návšteva slovenskej parlamentnej delegácie v Moldavsku. Popsoi poďakoval Slovensku za podporu v náročných chvíľach. Podľa vlastných slov verí, že slovenský premiér sa po atentáte čím skôr zotaví, pretože násilie nie je odpoveďou na rozdielne názory. Dodal, že Kišiňov chce využiť ponuku SR na pomoc pri prístupovom procese do EÚ.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Blanár: SR plne podporuje členstvo Moldavska v EÚ a ponúka mu expertíznu pomoc

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne