eReport.sk
Orbán sa s Putinom stretol na summite v Pekingu. Pavel reaguje
Český prezident Petr Pavel. Foto: tasr

Povedal to na rovinu! Český analytik: Vzťahy ČR a SR zásadne neochladnú


K zásadnému ochladnutiu vzťahov medzi ČR a Slovenskom, ktoré bude mať novú vládu pod vedením Roberta Fica, zrejme nedôjde a v politickej rovine bude spolupráca pokračovať v zabehnutých koľajach. Premena však môže nastať v osobnej chémii medzi konkrétnymi politikmi a tiež v rámci spojenectiev vo Vyšehradskej štvorke (V4) či EÚ. Uviedol český politológ a vedúci Katedry politológie a anglofónnych štúdií na Metropolitnej univerzite Praha (MUP) Petr Just, ktorý sa dlhodobo venuje aj Slovensku a strednej Európe.

Nič sa nezmení

Nečakám nejaké zásadné ochladnutie vzťahov medzi ČR a Slovenskom. Predsa len, tie predvolebné odkazy, ktoré si vzájomne českí a slovenskí politici vysielali, beriem trochu ako predvolebný folklór,“ povedal Just. Po voľbách a po ustanovení vlády politici podľa jeho slov „vychladnú“. „Myslím si, že spolupráca medzi ČR a SR bude pokračovať na úrovni, ktorá v politickej rovine bude mať určite aj naďalej prívlastok nadštandardná,“ dodal.

Chémia medzi politikmi

V čom ale podľa neho môže prísť k premene, je osobná chémia medzi politikmi.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Demokrati všetkých krajín spojte sa!
  2. Volodymyr Zelenskyj a Emmanuel Macron
  3. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov

„Možno (český premiér) Petr Fiala a Robert Fico nebudú mať takú intenzívnu osobnú chémiu. Ale obaja sú profesionáli a niečo za sebou už majú,“ vysvetlil, prečo si myslí, že to vzťahy krajín neovplyvní.

Český analytik: Český analytik: Vzťahy ČR a SR zásadne neochladnú

český analytik Just

Premietnuť sa to podľa neho však môže v rámci V4. „Tým, že Slovensko bude teraz pravdepodobne vo vzťahu k Ukrajine rezervovanejšie, bude skôr nachádzať podporu u (maďarského premiéra) Viktora Orbána. Naopak, pravdepodobná budúca poľská vláda bude v rámci V4 bližším partnerom českej vláde,“ načrtol možnú prognózu vzťahov v rámci V4 český politológ.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Povedal to na rovinu! Český analytik: Vzťahy ČR a SR zásadne neochladnú

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne