tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Angela Merkelová a Joe Biden.
Angela Merkelová a Joe Biden. Foto: tasr

Biden a Merkelová dosiahli dohodu o plynovode Nord Stream 2. Kancelárka už volala s Putinom

Spojené štáty a Nemecko dosiahli v stredu dohodu, ktorá umožní dokončenie plynovodu Nord Stream 2 do Európy bez toho, aby Nemecko či Rusko čelili novým americkým sankciám. Oznámila to Victoria Nulandová, námestníčka amerického ministra zahraničných vecí pre politické záležitosti, informovala agentúra AP.

Nulandová americkému Kongresu oznámila, že vlády USA a Nemecka čoskoro poskytnú podrobnosti. Dohoda má vyriešiť obavy USA a krajín strednej a východnej Európy v súvislosti s možnými následkami výstavby tohto plynovodu.

Dohoda umožní dokončenie plynovodu bez sankcií

Americký Kongres, Ukrajina a Poľsko sa obávajú, že Nord Stream 2 oslabí energetickú bezpečnosť Európy, píše AP. Stredajšia dohoda umožní dokončenie plynovodu bez toho, aby Nemecko či Rusko čelili novým americkým sankciám, píše AP s odvolaním sa na zdroje z prostredia amerického Kongresu. Výmenou za to USA a Nemecko podľa týchto zdrojov urobia voči Ukrajine a Poľsku určité ústupky.

Spoločné vyhlásenie ešte vydajú

USA a Nemecko majú podľa Nulandovej v súvislosti s plynovodom neskôr v stredu vydať spoločné vyhlásenie. Washington a Berlín sa zaviazali, že voči Rusku a nemeckým spoločnostiam, ktoré sa na výstavbe podieľajú, zavedú sankcie v prípade, ak bude Moskva plynovod využívať ako politickú zbraň.

O plynovode Nord Stream 2 sa vedú polemiky medzi politikmi

  1. Nord Stream2 - ilustračné foto
  2. Plynovod Severný prúd 2 (Nord Stream 2).

Projekt Nord Stream 2 predstavuje veľkú zahraničnopolitickú dilemu pre administratívu amerického prezidenta Joea Bidena, konštatuje AP. Americkí predstavitelia z oboch politických strán, ale aj samotný prezident Biden majú už dlho obavy, že plynovod dá Rusku priveľkú moc nad dodávkami plynu do Európy, prípadne môže viesť až k odstaveniu plynu protivníkom Ruska – Ukrajine a Poľsku.

Plynovod je však takmer dokončený a USA sú odhodlané zlepšiť vzťahy s Nemeckom, ktoré sa počas administratívy Donalda Trumpa narušili.

Merkelová už telefonovala s Putinom

Nemecká kancelárka Angela Merkelová telefonovala v stredu s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, informovali agentúry TASS a RIA Novosti. „Telefonický rozhovor sa týkal plnenia minských dohôd o mierovom urovnaní konfliktu na východe Ukrajiny. Témou rozhovoru boli aj energetické otázky, ako napríklad tranzit plynu cez Ukrajinu a plynovod Nord Stream 2,“ uviedla hovorkyňa nemeckej vlády Ulrike Demmerová.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Biden a Merkelová dosiahli dohodu o plynovode Nord Stream 2. Kancelárka už volala s Putinom

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku