Pôsobenie Jána Budaja na poste ministra životného prostredia je zatiaľ nevyužitá šanca pre Slovensko. Envirorezort nevedie manažér, ale marketingový politik, ktorý v odborných otázkach a riadiacich procesoch pôsobí bezradne. Povedal Richard Takáč v súvislosti s hodnotením blížiaceho sa prvého roka vlády.
„Pre budúcnosť Slovenska by bolo dobré, aby sa už Ján Budaj prestal vyhovárať na predchádzajúce vedenie rezortu, chválil sa podávaním trestných oznámení, ale konečne poriadne zabral a verejnosti ukázal víziu a hlavne konkrétne opatrenia,“ hovorí Takáč.
Rozhodnutia bez diskusií
Pokračuje, že ministrova činnosť nesie typické známky prístupu všetkých politikov OĽANO. Nehľadá kompromisy v diskusii so všetkými aktérmi, ale rozhodnutia prijíma bez diskusie. Budajovými nástrojmi sú represia, pokuty, zákazy a zvyšovanie poplatkov bez ohľadu na aktuálnu ekonomickú situáciu, poukazuje Takáč.
Kauzy Muránska planina či Gabčíkovo
„Namiesto toho, aby prebral jasnú manažérsku a politickú zodpovednosť za menovanie svojich nominantov, organizuje alibistické teatrálne konkurzy s nejasnými pravidlami,“ skonštatoval Takáč. Kritizuje aj prístup k ochrane niektorých druhov a čiastkové vyhlasovanie nových chránených oblastí. Namiesto hľadania kompromisu so súkromnými vlastníkmi podľa neho Budaj preberá bez rozmyslu stanoviská organizácií tretieho sektora. „To často eskaluje v zbytočné konflikty, ako v prípade Národného parku Muránska planina,“ podotkol.
Poslanec považuje za smutné, že v dobe zmeny klímy nie je vidieť aktivitu a strategický prístup k protipovodňovým opatreniam, efektívnu koncepciu pri budovaní vodárenských projektov. Chýba tiež konkrétny pokrok aj pri odstraňovaní environmentálnych záťaží. Šéf envirorezortu podľa Takáča „pôsobí bezradne“ aj v súvislosti s rekonštrukciou vodnej elektrárne Gabčíkovo. Mierny pokrok sleduje v oblasti odpadového hospodárstva.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Bezradný Budaj: Predstavuje nevyužitú šanca pre Slovensko, tvrdí Takáč