eReport.sk
Na kombosnímke Jake Jake Sullivan a tréning ukrajinského vojaka.
Na kombosnímke Jake Jake Sullivan a tréning ukrajinského vojaka. Foto: tasr/wikipedia

Bezpečnostný poradca Bidena sa dušuje: USA neposielajú vojakov do Európy, aby začali vojnu!


Poradca amerického prezidenta Joea Bidena pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan v nedeľu vyhlásil, že Spojené štáty neposielajú svojich vojakov do Európy, aby začali vojnu s Ruskom. Sullivan to uviedol v rozhovore pre televíziu Fox News a po tom, čo Spojené štáty  do Nemecka a východnej Európy presunuli 3000 svojich vojakov.

Podľa Sullivana má prezident Biden „už mesiace jasno v tom, že Spojené štáty nepošlú (vojenské) sily (do Európy), aby začali vojnu alebo bojovali s Ruskom na Ukrajine“. Spresnil, že USA vyslali svojej jednotky „do Európy na obranu územia NATO“.

Rusko vraj vytvorilo možnosti pre veľkú vojenskú operáciu

Sullivan pre program Meet the Press televízie NBC konštatoval, že „k vojenskej eskalácii a invázii na Ukrajinu môže dôjsť kedykoľvek“.

„Myslíme si, že Rusko vytvorilo možnosti pre veľkú vojenskú operáciu, a tvrdo sme pracovali na príprave (našej) reakcie,“ povedal Sullivan. Podľa neho Biden zjednotil spojencov, „posilnil a uistil našich partnerov na východnom krídle, poskytol materiálnu podporu Ukrajincom a ponúkol Rusom diplomatickú cestu.“

USA varovali pred ruskými vojakmi pozdĺž hraníc

Ukrajina v nedeľu trvala na tom, že šanca vyriešiť rastúce napätie s Ruskom prostredníctvom diplomacie je väčšia ako možnosť, že dôjde k útoku. AFP pripomenula, že americkí predstavitelia opakovane varovali, že Kremeľ zhromaždil pozdĺž hranice so svojím prozápadným susedom 110.000 vojakov. Nateraz však stále nie je jasné, či sa ruský prezident Vladimir Putin skutočne odhodláva na inváziu.

Američania hovoria o palebnej sile Putina

Predstavitelia amerických tajných služieb v posledných dňoch informovali amerických Kongres a európskych spojencov, že ruské jednotky nahromadené na hraniciach s Ukrajinou zvyšujú svoju početnosť rýchlosťou, ktorá by Putinovi poskytla palebnú silu, ktorú potrebuje na rozsiahlu inváziu – asi 150.000 vojakov – v priebehu niekoľkých týždňov.

Sullivan v rozhovore pripustil, že vojenské operácie Ruskej federácie môžu mať mnoho podôb, vrátane možnosti anexie  území na východnej Ukrajine, známych ako Donbas, hybridných operácií, kybernetických útokov, politickej destabilizácie, pričom v hre podľa neho je aj „totálna invázia“. AFP poznamenala, že Rusko popiera, že by malo takéto plány.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Josep Borrell (vľavo) a Antony Blinken počas tlačovej konferencie 7. februára 2022 vo Washingtone.
  2. Bidenova administratíva tlačí na očkovanie
  3. Emeritný sudca Ján Drgonec, odborník na Ústavné právo
  4. Vladimír Putin a Emmanuel Macron.
  5. Ivan Korčok počas návštevy Luhanskej oblasti na Ukrajine
  6. Nemecký kancelár Olaf Scholz počas zasadnutia vládneho kabinetu v Berlíne 2. februára 2022.
  7. USA by mali vysvetľovať svoje zlyhania
  8. Annalena Baerbocková a Dmytro Kuleba počas tlačovej konferencie v Kyjeve 7. februára

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bezpečnostný poradca Bidena sa dušuje: USA neposielajú vojakov do Európy, aby začali vojnu!

3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre