Ukrajina žiada svoje členstvo v Európskej únii. Prezidentka Zuzana Čaputová spolu s ďalšími siedmimi prezidentmi členských krajín Únie vyzývajú k rýchlemu prijatiu Ukrajiny. Urobili tak v otvorenom liste členským štátom EÚ. Europoslankyňa Monika Beňová však oponuje, že také jednoduché to nebude.
Členské štáty EÚ vyzývajú, aby sa zjednotili a vyjadrili najvyššiu politickú podporu Ukrajine a umožnili inštitúciám EÚ podniknúť kroky na bezodkladné udelenie štatútu kandidátskej krajiny EÚ Ukrajine a začatie procesu prístupových rokovaní. Prezidenti Bulharskej republiky, Českej republiky, Estónskej republiky, Litovskej republiky, Lotyšskej republiky, Poľskej republiky, Slovinskej republiky a Slovenskej republiky zároveň opätovne v liste potvrdili svoju plnú solidaritu s Ukrajinou a jej ľudom.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok podpísal žiadosť o členstvo Ukrajiny v EÚ. Ešte predtým vo videu vyhlásil, že žiada Európsku úniu o okamžité pristúpenie podľa nového osobitného postupu.
Beňová: Je to nereálne
„Naši čelní predstavitelia otvorili tému podpory okamžitého prijatia Ukrajiny do EÚ. Ukrajina má od roku 2014 podpísanú Asociačnú dohodu s EÚ (do platnosti vstúpila v roku 2017). Vstup do EÚ predpokladá splnenie kritérií, ktoré sa zatiaľ Ukrajine darilo v rámci Asociačnej dohody napĺňať len čiastočne,“ vysvetľuje realitu europoslankyňa.
Posledná hodnotiaca správa bola v EP prerokúvaná v decembri 2018. Mali by sme preto podľa jej slov dať debate vstupu Ukrajiny do EÚ trochu racionálny rámec aj keď chápe, že súčasná situácia v nás vyvoláva najmä emócie a hnev, v kontexte situácie v ktorej sa krajina a jej občania nachádzajú. „Ja nie som vojenský stratég a tak neviem, čo sa dá urobiť aby sa táto nespravodlivá vojna skončila. Bola som ale v rokoch 2002-2004 predsedníčkou výboru NR SR pre európsku integráciu a členkou delegácií, ktoré sa zúčastňovali negociačného procesu v rámci najväčšieho rozšírenia EÚ, bola som poslankyňou EP v čase keď k EÚ pristupovali Rumunsko, Bulharsko a Chorvátsko (ktorým členstvo v Schengene doteraz nebolo schválené). Mala som rovnako možnosť sledovať vývoj vo vzťahu k Turecku (o členstvo v EÚ požiadali v r.1987 a od roku 1999 majú štatút kandidátskej krajiny, sú členom NATO) či súčasné procesy týkajúce sa Srbska, Severomacedónskej republiky, Albánska a Čiernej hory, ktorí sú oficiálnymi kandidátmi pričom prístupové rokovania a negociácie sú otvorené len so Srbskom a Čiernou horou,“ približuje procesy
Tvrdí teda, že si trúfa hodnotiť vecne proces pristúpenia k EÚ. „Je v princípe nereálne, aby sa Ukrajina stala členom EÚ v dohľadnej dobe. Keď už len vezmeme do úvahy, že niektoré členské štáty musia v prípade ďalšieho rozširovania zorganizovať referendá bez ktorých vláda nemôže dať súhlas k rozširovaniu. Vie to predsedníčka EK, ktorá sa síce v rozhovore pre Euronews vyslovila za členstvo, ale bolo to také všeobecné, ako mnoho iných jej vyjadrení,“ tvrdí.
Dodáva, že to píše len preto, aby sme ľuďom na Ukrajine nesľubovali práve v týchto ťažkých chvíľach niečo, čo sa nedá splniť. „Lebo to nie je fér. A sklamanie môže vyvolať frustráciu, ktorú teraz naozaj nepotrebujú. Budem veľmi rada, ak sa čo najrýchlejšie ukončí vojna na Ukrajine a my budeme môcť ďalej na procese začlenenia Ukrajiny úspešne pracovať. Určite majú našu podporu,“ povedala, no jedným dychom dodala. že sa nemôže teraz pridávať k nereálnym prísľubom len preto, lebo to pekne vyznie. Podľa nej neexistuje žiadny postup v rámci procedúry, ktorý by EÚ vedela pre urýchlenie členstva aplikovať. Ak by sa taká procedúra mala zaviesť, opäť jej predchádza dlhý proces zmien základných dokumentov EÚ. Pod status pripojila niekoľko dokumentov, ktoré dokazujú proces začlenenia nejakej krajiny do Únie.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Beňová chladí vášne: Toto sľubovať Ukrajine nie je fér!