eReport.sk
Ilustračné foto: tasr/ap

Belgicko vyšetruje využitie zbraní, ktoré poslalo Kyjevu na obranu svojho územia

Belgicko začalo vyšetrovať, či zbrane, ktoré poslalo Kyjevu na obranu vlastného územia, skutočne slúžia na obranné účely. Alebo, či sa využívajú na boj za hranicami Ukrajiny. Rozhodlo sa tak po správe denníka The Washington Post. Podľa neho sa v ruskej Belgorodskej oblasti objavili zbrane pochádzajúce z krajín NATO. V pondelok to uviedla agentúra AP, informuje TASR.

Denník The Washington Post cez víkend zverejnil rozsiahlu správu o tom, že zbrane a taktické vozidlá z niektorých členských štátov NATO vrátane Spojených štátov, Česka, Poľska a Belgicka sa objavili v Belgorodskej oblasti. Tá susedí s Ukrajinou. Zbrane mali použiť protikremeľskí ozbrojenci, ktorí v máji zaútočili na Rusko z Ukrajiny.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Ivan Korčok (nom. SaS) na letisku po pristátí v Izraeli.
  2. Na snímke rakety, ktoré odpaľuje ruská armáda z ruskej Belgorodskej oblasti v Charkave na severovýchode Ukrajiny v nedeľu 4. júna 2023. FOTO TASR/AP
  3. Kde je pani prezidentka?
  4. Ukrajina do NATO nepatrí
  5. Naď je najväčší konšpirátor

Čo sa presne stalo

„Naše ministerstvo obrany a tajné služby začali vyšetrovať. A dožadovať sa informácií o tom, čo sa presne stalo,“ vyhlásil v pondelok belgický premiér Alexander De Croo. Ako pripomenul, európske zbrane sa na Ukrajinu dodávajú pod podmienkou, že ih použijú „na ukrajinskom území a na jeho obranu“, pričom dodržiavanie tejto podmienky sa podľa De Crooa prísne kontroluje.

Belgický premiér sa však odmietol vyjadriť k tomu, čo by sa stalo, ak by sa domnienky v správe ukázali ako opodstatnené. Vyzval však na nevytváranie predčasných unáhlených záverov.

Nevedia určiť diverzné skupiny

Agentúra AP pripomína, že britská vojenská rozviedka na konci mája uviedla, že zatiaľ nie je možné presne určiť, aké diverzné skupiny prenikli z Ukrajiny na ruské územie. Pripomenula však, že infiltráciu svojich ozbrojencov na ruské územie predtým ohlásila Légia Sloboda Ruska. Je to dobrovoľnícka jednotka údajne bojujúca na strane Ukrajiny.

Podľa bojovníkov légie tento výpad na ruské územie uskutočnili spolu s Ruským dobrovoľníckym zborom.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Belgicko vyšetruje využitie zbraní, ktoré poslalo Kyjevu na obranu svojho územia

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php