eReport.sk
Budú brať na vojnu aj deti
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: tasr/ap

V Poľsku zadržali muža, ktorý sa mal podieľať na atentáte na Zelenského!


Na území Poľska bol v stredu zadržaný jeho občan podozrivý z poskytovania citlivých informácií ruskej tajnej službe. Tie by jej potenciálne mohli uľahčiť vykonať atentát na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Zatknutie je výsledkom spolupráce poľskej Národnej prokuratúry a Agentúry pre vnútornú bezpečnosť (ABW) s Generálnou prokuratúrou Ukrajiny a Bezpečnostnou službou Ukrajiny (SBU).

Dlhoročné väzenie

Podozrivému Pawlovi K. hrozí za spoluprácu so zahraničnou tajnou službou až osem rokov väzenia. Z doterajších zistení vyplýva, že nadviazal kontakty s občanmi Ruskej federácie, ktorí sú priamo zaangažovaní do vojny na Ukrajine.

Atentát na Zelenského

K jeho úlohám patrilo zhromažďovanie a odovzdávanie informácií ruskej vojenskej tajnej službe GRU o zabezpečení medzinárodného letiska Rzeszów-Jasionka ležiaceho na juhovýchode Poľska, ktoré využívajú vojenské a nákladné lietadlá z USA a Európy na prepravu dodávok smerujúcich na Ukrajinu. Tie mali okrem iného pomôcť ruským špeciálnym službám naplánovať prípadný atentát na hlavu cudzieho štátu — konkrétne prezidenta Ukrajiny Volodymyra Zelenského, tvrdí vo vyhlásení Národná prokuratúra.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Dym stúpa po výbuchoch v ruskej leteckej základni Novofedorivka na Rusmi anektovanom ukrajinskom polostrove Krym 9. augusta 2022.
  2. Tretia svetová vojna
  3. Peniaze a vojny patria k sebe

Tá tiež ocenila spoluprácu s ukrajinskou stranou, ktorá poskytla poľskej prokuratúre „kľúčové dôkazy v prípade“. „Koordinované kroky poľských a ukrajinských tajných služieb nám umožnili zabezpečiť dôkazy aj mimo územia Poľska,“ dodala prokuratúra. Vyšetrovanie prípadu vedie ABW pod dohľadom Národnej prokuratúry.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V Poľsku zadržali muža, ktorý sa mal podieľať na atentáte na Zelenského!

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: