eReport.sk
Arménsky prezident, foto:tasr/ap

Arménsko: Prezident Sarkisjan oznámil svoju demisiu

Arménsky prezident Armen Sarkisjan v nedeľu oznámil, že podáva demisiu. Svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, že z pozície hlavy štátu nemôže dostatočne ovplyvňovať dianie v Arménsku, ktoré podľa neho prechádza ťažkým obdobím. Informovala o tom agentúra AFP.

„Rozmýšľal som o tom veľmi dlho a rozhodol som sa odstúpiť po štyroch rokoch aktívneho pôsobenia v prezidentskom úrade,“ uviedol vo vyhlásení Sarkisjan, ktorý sa ujal funkcie v apríli 2018. Arménsky prezident je volený na sedemročné funkčné obdobie, takže mandát by mu vypršal až o tri roky.

Podľa Sarkisjana nemá arménsky prezident k dispozícii „dostatočné nástroje, aby – v týchto ťažkých časoch pre (arménsky) ľud a krajinu – mohol ovplyvňovať dôležité procesy v domácej ani zahraničnej politike“, píše sa vo vyhlásení zverejnenom na oficiálnej webovej stránke hlavy štátu. Arménsko vedie už desaťročia trvajúci spor s Azerbajdžanom o separatistický región Náhorný Karabach.

Od krátkej vojny o tento sporný región, ku ktorej došlo na jeseň 2020 a Azerbajdžan počas nej obsadil veľké časti tohto územia, sa na hraniciach oboch krajín opakovane odohrávajú ozbrojené zrážky. Na krehké prímerie dohliadajú ruské mierové jednotky. Ťažké boje medzi oboma krajinami sa naposledy obnovili vlani v novembri.

Zdroj: tasr/afp


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Arménsko: Prezident Sarkisjan oznámil svoju demisiu

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php