eReport.sk
Šéf RTVS o čistkách kvôli Ficovi
Ľuboš Machaj. Foto: TASR

Apolitická RTVS?! Koncesie sa zrušia, hlavným príjmom RTVS bude štátny príspevok

Koncesionárske poplatky sa zrušia. Zmenu odsúhlasili poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtkovom hlasovaní. Hlavným príjmom Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) bude po novom nárokovateľný príspevok zo štátneho rozpočtu. Zmena prešla v pléne ako súčasť pozmeňujúceho návrhu k novele zákona o dani z osobitnej stavby.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Boris Kollár, predseda NR SR
  2. Na Hegera sa to sype
  3. Ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽANO).
  4. Strán nikdy nie je dosť!

„Navrhuje sa zrušenie úhrady za služby verejnosti poskytované RTVS, tzv. koncesionárskych poplatkov, a nahrádza ich nárokovateľným príspevkom zo štátneho rozpočtu v zákonom stanovenej výške, ktorý sa bude každoročne valorizovať o mieru inflácie,“ vysvetlili autori zmeny. Výber koncesionárskych poplatkov označili za nespravodlivý a neetický, keďže zaväzuje občanov prispievať na verejnoprávne médiá bez ohľadu na to, či ich služby využívajú.

Nárokovateľný príspevok

Hlavným príjmom RTVS tak bude nárokovateľný príspevok zo štátneho rozpočtu poskytovaný každoročne na úhradu nákladov na zabezpečenie služby verejnosti v oblasti rozhlasového a televízneho vysielania. Ustanovujú sa aj podmienky poskytnutia a použitia príspevku. Príspevok sa bude poskytovať do 31. januára príslušného kalendárneho roka.

Zmena od prvého júla

Účinnosť má zmena nadobudnúť od 1. júla 2023. Legislatíva ráta aj s prechodnými ustanoveniami. Šéf SaS Richard Sulík po hlasovaní ozrejmil, že v súčasnosti sa RTVS financuje z koncesionárskych poplatkov iba spolovice. „To, čo ideme urobiť, je, že od 1. júla sa rušia koncesionárske poplatky a zavedie sa trvalé financovanie,“ povedal s tým, že na konkrétnom čísle nie je dohoda. Automaticky bude dochádzať k valorizácii.

Stanovené zákonom

Bude to podľa neho stanovené zákonom, a teda nebudú potrebné žiadne ďalšie vyjednávania medzi vládou a vedením RTVS na uvoľnenie peňazí. „Nezávislosť bude navyše omnoho väčšia,“ myslí si Sulík. Vie si predstaviť schváliť túto zmenu formou ústavného zákona, aby sa nemohol v budúcnosti zákon ľahko zmeniť.

Zdroj: tasrKOMENTÁRE ČLÁNKU :

Apolitická RTVS?! Koncesie sa zrušia, hlavným príjmom RTVS bude štátny príspevok

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti