eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Analytikov zatváranie škôl poriadne vytočilo: Niekto nevie čítať dáta. Alebo má tie grafy otočené!

Ministrovi školstva Branislavovi Gröhling sa to síce nepozdáva, deti sa však pre zhoršujúcu pandemickú situáciu vracajú k dištančnej forme vzdelávania. Radikálne rozhodnutie hlavného hygienika Jána Mikasa ale vytočilo aj analytikov z platformy Dáta bez pátosu. Hlavne kvôli Bratislavskému kraju. 

V celom Bratislavskom kraji zatvoria od pondelka (6. 12.) druhý stupeň základných škôl a stredné školy. Rozhodol o tom regionálny hygienik. Podľa hlavného hygienika Jána Mikasa by však všetky školy na Slovensku mali prejsť na dištančnú formu vzdelávania. “Pri takej miere incidencie, akú dnes máme, de facto neexistujú triedy, kde ‘nie je problém s nákazou’. Teraz sa musíme všetci sústrediť na záchranu životov a slovenského zdravotníctva. Radi by sme mali k dispozícii riešenia, ktoré by nikoho neboleli. Také však v prípade COVID-19 zatiaľ neexistujú,” tvrdí Mikas.

Toto rozhodnutie ale poriadne vytočilo analytikov z platformy Dáta bez pátosu. Hlavne teda zatvorenie škôl v Bratislavskom kraji. „Kraj, kde má zo 4 okresov: Bratislava, Senec, Pezinok, Malacky – Bratislava 2 žolíky, Senec 1 žolík a na Mikuláša druhý, Pezinok 1 žolík a Malacky o 3 dni žolík, je tento kraj problém. V krajine, kde Bratislava je na 1., Senec je na 2. a Pezinok je na 4. mieste najviac zaočkovaných okresov na Slovensku zo 72 je tento kraj problém,” zúria odborníci na dáta

Bratislavský kraj podľa ich analýz, už 5 dní kontinuálne v 7D incidencii na 100 tisíc obyvateľov klesá a kulminoval 25. novembra a aj to z testov vyhodnotených 24. novembra, robených 22-23. novembra. „Pevne veríme, že sa to rozhodnutie regionálneho hygienika dá zvrátiť ak nie dnes, tak zajtra – pozajtra po preskúmaní relevantných dát. Pozerať prosím na trendy, toky a nie na stav predvčerom a na priemery. Prosíme, aj za tie deti,” odkazujú hygienikovi.

– Foto: FB/databezpatosu

Snažia sa to vysvetliť aj na inom, v tomto uzimenom počasí, podľa nich zrozumiteľnejšom príklade. „Pred 10 dňami začalo mrznúť, odvtedy poľavuje, a my dáme zákaz vychádzania na zamrznutú ulicu kvôli “zhoršovaniu sa mrazov” v dátume o 5 dní detiskám a nie nemotorným dôchodcom,” krútia hlavou. Zdôrazňujú, že v Bratislave sú tínedžeri na stredných školách zaočkovaní lepšie ako dôchodcovia v polovičke okresov Slovenska, personál stredných škôl je lepšie zaočkovaný ako väčšina pracovníkov v DSS a v domovoch na celom Slovensku. Poukazujú aj na fakt, že v hlavnom meste sa ešte aj pri 75% zaočkovanosti obyvateľov nad 10 rokov rozbehlo v novembri očkovanie aj I. dávkami nad rýchlosť a nad nárast priemeru Slovenska.

„Niekto nevie čítať dáta. Alebo má tie grafy otočené. A ešte sa môže stať, že po týždni povie, že zabralo to, veď som vám to hovoril a dobre, že som to urobil,” rozčuľujú sa odborníci.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Masarykova univerzita, Brno

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Analytikov zatváranie škôl poriadne vytočilo: Niekto nevie čítať dáta. Alebo má tie grafy otočené!

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti