Americké Stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) publikovalo koncom minulého týždňa zásadnú štúdiu. Z jej údajov vyplýva, že očkovaní majú v prípade delta variantu podobnú vírusovú nálož ako nezaočkovaní a exituje riziko, že ju môžu aj porovnateľne šíriť. Podľa zdravotníckeho analytika Martina Smatanu však ide o malú štúdiu a nemali by sme z nej robiť predčasné závery.
CDC zverejnilo v piatok štúdiu, ktorá zachytáva 469 obyvateľov štátu Massachusetts, ktorí sa nakazili pri júlových hromadných podujatiach. Z nich až 74% bolo plne očkovaných. Vedci zistili, že vírusová nálož u delta pozitívnych je podobná u 127 plne očkovaných a 84 neočkovaných či čiastočne očkovaných ľudí.
Nevyhnutná je väčšia štúdia
„Vírusová nálož je jedným z viacerých indikátorov toho, ako je pravdepodobné, že niekto prenesie vírus na ostatných. Inak povedané, podľa tejto štúdie: očkovaní, aj keď majú menšiu šancu sa nakaziť – raz ak sa nakazia delta mutáciou môžu vírus šíriť podobne ako neočkovaní ľudia,“ okomentoval zistenia CDC Smatana na sociálnej sieti. Doplnil, že ide o protichodnú informáciu k tej, akú sme mali pri alfa variante.
Smatana vyzýva na zdržanlivosť pri vyvodzovaní záverov zo štúdie aj kvôli jej veľkosti. „Jedná sa o malú skupinku ľudí a aj samotní autori štúdie píšu, že to je málo na to, aby sa robili závery. Píšu, že je nevyhnutné, aby sa spravila väčšia štúdia, štandardizovali vekové skupiny a rizikové faktory a zrealizovala sa detailná mikrobiologická štúdia, aby ich zistenia mali potrebnú validitu,“ priblížil Smatana. „Veľkosť virálnej dávky sa taktiež nerovná infekčnosti danej osoby a celý proces šírenia je omnoho viac komplikovaný,“ doplnil.
V USA iba nechceli riskovať
Ako si potom ale vysvetľuje, že americké úrady na základe tejto štúdie sprísnili pravidlá a opätovne nariadili nosenie rúšok aj pre zaočkovaných? „Z uniknutej prezentácie CDC vieme, že ich trápi reprodukčné číslo delta mutácie vírusu. To je ešte vyššie ako sa pôvodne odhadovalo a môže dosiahnuť až hodnotu 9 (t.j. jeden pozitívny nakazí ďalších 9tich). Toto radí delta mutáciu medzi najagresívnejšie vírusy aké poznáme,“ začal svoju argumentáciu analytik. Doplnil, že sa šíri rýchlejšie ako MERS, SARS, či Ebola.
Nové zistenia zmenili pravidlá v USA:
Ďalej hovorí, že na základe dát z CDC znižuje očkovanie šancu prenosu 8 násobne a pravdepodobnosť hospitalizácie a úmrtia klesá až 25x hoci pri delte variante je podľa štúdií jemne nižšia efektivita vakcín. „Posledný faktor, ktorý CDC v internej štúdií spomína je ich súčasná miera očkovanosti, ktorú v USA nepovažujú ešte za dostatočnú. Preto sa rozhodli neriskovať kým sa validujú (alebo vyvrátia) podozrenia a sprísnili opatrenia,“ uviedol Smatana dôvod, prečo sa podľa neho Američania vrátili k noseniu rúšok aj pri zaočkovaných.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Analytik o tom, že aj očkovaní šíria vírus: TOTO si myslím o americkej štúdii!