eReport.sk
zdroj foto: youtube

Amerika smúti: Zomrela rešpektovaná senátorka, svoj život zasvätila službe verejnosti

Vo veku 90 rokov zomrela americká senátorka Dianne Feinsteinová, veteránka politickej histórie USA, ktorá počas svojej priekopníckej tri desaťročia trvajúcej kariéry v Senáte dosiahla množstvo legislatívnych úspechov, uviedli v piatok americké médiá. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP.

Feinsteinovú, najstaršiu členku Senátu, vyzdvihovali ako priekopníčku žien v politike a mimoriadne efektívnu zákonodarkyňu. Počas svojej kariéry, ktorá sa začala v miestnej kalifornskej samospráve, sa stala prísnou kontrolórkou administratívy oboch hlavných politických strán.
Feinsteinová bola prvá žena, ktorá zastupovala Kaliforniu v Senáte. Odchod do dôchodku oznámila vo februári tohto roka po zhoršení svojho zdravotného stavu a po viacerých chybných krokoch, ktoré ohrozili jej odkaz.

Bombový útok na jej dom

Kalifornčanka, ktorá vlani ovdovela, sa stala i prvou starostkou San Francisca po tom, ako v roku 1978 nespokojný bývalý kolega zastrelil Harveyho Milka, jediného otvorene homosexuálneho politika v krajine, a starostu Georgea Moscona. Medzi ďalšie dramatické momenty v jej živote patrí prežitie pokusu o bombový útok na jej dom v roku 1976.

Bola priekopníčkou a svoj život zasvätila službe verejnosti

Neočakáva sa, že by jej smrť zmenila napätú rovnováhu síl v Senáte, keďže demokratický guvernér Kalifornie Gavin Newsom vymenoval jej dočasnú náhradu. ,,Bola priekopníčkou a svoj život zasvätila službe verejnosti,“ povedal člen kalifornskej delegácie v Snemovni reprezentantov David Valadao.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. škola
  2. Záchranársky vrtuľník

Medzi jej úspechy patrí:

Feinsteinová, ktorá bola hlavnou predkladateľkou stoviek návrhov zákonov, sa dostala na post predsedníčky vplyvného výboru pre spravodajské služby, čo bolo ďalšie prvenstvo pre ženu.
Medzi jej úspechy patrí zákaz útočných pušiek z roku 1994 a vypracovanie 6700-stranovej správy o programe mučenia zo strany agentov Ústrednej spravodajskej služby (CIA) počas ,,vojny proti terorizmu“ v USA.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Amerika smúti: Zomrela rešpektovaná senátorka, svoj život zasvätila službe verejnosti

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php