eReport.sk
zdroj foto: youtube

Záhreb: Provokácia, alebo pokus spôsobiť nepokoj? Veľvyslanectvo požiadalo o policajnú ochranu

Neznámy páchateľ prilepil v noci na piatok nálepku so srbskou vlajkou na tabuľu s názvom kosovského veľvyslanectva v chorvátskom hlavnom meste Záhreb. Prípad nahlásili tamojšej polícii a ministerstvu zahraničných vecí. Pre tlačovú agentúru HINA to v piatok uviedla poslankyňa za etnické menšiny v chorvátskom parlamente Ermina Lekajová Prljaskajová.

Poslankyňa odsúdila tento čin ako pokus spôsobiť nepokoj. Informovala tiež, že veľvyslanectvo požiadalo o policajnú ochranu. Podľa nej polícia a ministerstvo zahraničných vecí na hlásenie zareagovali. Vyjadrila nádej, že záznamy z bezpečnostných kamier pomôžu identifikovať páchateľa.

Dištancujú od tohto činu

Lekajová Prljaskajová vyhlásila, že to bol provokačný čin, ktorý mal spôsobiť paniku po nedávnych prestrelkách v Kosove, keď bol zabitý kosovský policajt a viacerí srbskí útočníci.
,,Dúfam, že Srbi, ktorí žijú v Chorvátsku, sa dištancujú od tohto činu,“ dodala. V nedeľu 24. septembra na severe Kosova ozbrojenci zastrelili policajta a na niekoľko hodín sa zabarikádovali v pravoslávnom kláštore v obci Banjska. Počas obliehania kosovská polícia zastrelila troch z nich.

Troch zabitých ozbrojencov označili v Srbsku za hrdinov

Ide o najvážnejší incident za niekoľko uplynulých rokov a Kosovo obviňuje Srbsko z podpory ozbrojencov. Srbský prezident Alexander Vučič odmieta, že by sa Srbsko akokoľvek zapojilo do potýčok. Troch zabitých ozbrojencov označili v Srbsku za hrdinov a v stredu tam úrady vyhlásili štátny smútok.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na ilustračnej snímke referendový hlasovací lístok.
  2. škola

Bojovali proti sebe

Medzi Srbskom a Kosovom panujú napäté vzťahy už od konca 90. rokov, keď proti sebe bojovali srbské jednotky a albánski povstalci. Kosovo, kde žijú prevažne Albánci, vyhlásilo jednostranne nezávislosť od Srbska vo februári 2008, Belehrad ho však stále považuje za svoju provinciu. Z približne 1,8 milióna obyvateľov Kosova je asi 120.000 etnických Srbov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Záhreb: Provokácia, alebo pokus spôsobiť nepokoj? Veľvyslanectvo požiadalo o policajnú ochranu

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php