eReport.sk
Americký prezident Joe Biden.
Americký prezident Joe Biden. Zdroj: tasr/ap

Americký prezident Joe Biden: Som ohromený tým, čo Amíniovej smrť dokázala v Iráne prebudiť!

Americký prezident Joe Biden vyzval predstaviteľov Iránu, aby nepodnikali násilné akcie proti demonštrantom vo svojej krajine. V Islamskej republike sa už niekoľko týždňov konajú protesty v odozve na smrť 22-ročnej Mahsy Amíníovej, ktorú v polovici septembra zadržala v Teheráne mravnostná polícia za to, že porušila prísne predpisy týkajúce sa ženského oblečenia.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Americký prezident Joe Biden
  2. Biden údajne navštívi hranice
  3. Americký prezident Joe Biden.
  4. Z mimoriadneho stretnutia napokon nič nebude?
  5. Americký prezident Joe Biden.

Biden je podľa svojich slov „ohromený“ týmito hromadnými protestmi a Spojené štáty plne stoja za „odvážnymi Iránkami“, uviedol šéf Bieleho domu v piatok v prejave v kalifornskom meste Irvine.

Ženy po celom svete sú prenasledované mnohorakým spôsobom. Ale mali by si môcť obliekať v mene Božom to, čo si chcú obliekať.

Joe Biden.

„Irán musí prestať s násilím voči svojim občanom, ktorí si len jednoducho uplatňujú svoje základné práva,“ nechal sa počuť Biden, ako ho citovala agentúra DPA. „Som ohromený tým, čo (Amíniovej smrť) dokázala v Iráne prebudiť. A prebudila niečo, čo sa – myslím si – upokojí len za dlhý, dlhý čas,“ povedal Biden s tým, že ženy i muži by mali mať právo na slobodu vyjadrovania a zhromažďovania.

„Ženy po celom svete sú prenasledované mnohorakým spôsobom. Ale mali by si môcť obliekať v mene Božom to, čo si chcú obliekať. Nikto by im nemal hovoriť do toho, čo si majú dať na seba,“ zdôraznil americký prezident.

Provládni demonštranti sa zúčastňujú na protestnom zhromaždení odsudzujúcom nedávne protivládne protesty v súvislosti s úmrtím 22-ročnej Mahsy Amíníovej, ktorú zadržala mravnostná polícia v Teheráne v nedeľu 25. septembra 2022.

Provládni demonštranti sa zúčastňujú na protestnom zhromaždení odsudzujúcom nedávne protivládne protesty v súvislosti s úmrtím 22-ročnej Mahsy Amíníovej, ktorú zadržala mravnostná polícia v Teheráne v nedeľu 25. septembra 2022. – Foto: tasr/ap

Iránske úrady tvrdia, že zomrela prirodzenou smrťou

Amíníovú zatkla 13. septembra mravnostná polícia za údajné porušenie pravidiel obliekania. Vo väzbe však náhle omdlela a po troch dňoch v bezvedomí ju vyhlásili za mŕtvu. Iránske úrady tvrdia, že mladá žena zomrela prirodzenou smrťou. Podľa aktivistov aj jej príbuzných ju však policajti vo väzbe bili do hlavy obuškom a hlavu jej udreli o kapotu vozidla.

Jej smrť vyvolala rozsiahle protesty v Iráne aj inde vo svete. Protesty v Iráne prerástli do najväčšieho prejavu opozície voči tamojšiemu režimu v ostatných rokoch. Pri zásahoch iránskych bezpečnostných síl voči demonštrantov prišli o život už desiatky ľudí.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Americký prezident Joe Biden: Som ohromený tým, čo Amíniovej smrť dokázala v Iráne prebudiť!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti