eReport.sk
Pod paľbou sankcií i Slovensko
Ruský prezident Vladimir Putin a Kim-čong Un, Foto: tasr

Americkí „mierotvorcovia“ a ich spojenci sa opäť starajú do iných, na seba sa ale nepozrú


Vojna na Ukrajine zatiahla do bojov nielen samotné Rusko a Ukrajinu, ale aj ďalšie desiatky krajín. Tie síce u nášho východného suseda nebojujú priamo, na zabíjaní ľudí sa však aktívne podieľajú dodávkami zbraní. Platí to najmä o USA a jeho spojencoch z NATO, ktorí nimi Ukrajinu zásobujú naozaj hojne. Američanom a ich spojencom teraz ale prekáža, že presuny zbraní sa dejú aj medzi Ruskom a komunistickou KĽDR.

Slovensko a Maďarsko nič nepodpísali

Spojené štáty spolu so svojimi partnermi odsúdili v utorok presuny zbraní medzi Severnou Kóreou a Ruskom vrátane použitia severokórejských balistických rakiet proti Ukrajine na prelome rokov. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters. „Najdôraznejšie odsudzujeme (severokórejský) export a ruské získavanie (severokórejských) balistických rakiet ako aj použitie týchto rakiet Ruskom proti Ukrajine 30. decembra 2023 a 2. januára 2024,“ uvádza sa v spoločnom vyhlásení. „Sme hlboko znepokojení bezpečnostnými následkami tejto spolupráce v Európe, na Kórejskom polostrove, v indo-pacifickom regióne a po celom svete,“ uviedli krajiny v spoločnom vyhlásení.

Vyzývame všetky členské krajiny OSN vrátane všetkých členov Bezpečnostnej rady OSN, aby sa k nám pridali pri odsúdení zjavného porušovania rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN zo strany Ruska a KĽDR.

Spoločné vyhlásenie USA a ich partnerov

Vyhlásenie podpísalo takmer 50 krajín vrátane Spojených štátov, Kanady, Austrálie, Japonska a všetkých krajín Európskej únie okrem Slovenska a Maďarska. „Vyzývame všetky členské krajiny OSN vrátane všetkých členov Bezpečnostnej rady OSN, aby sa k nám pridali pri odsúdení zjavného porušovania rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN zo strany Ruska a KĽDR,“ uvádza sa na konci spoločného vyhlásenia. Vzťahy Moskvy a Pchjongjangu sa od vypuknutia konfliktu na Ukrajine vo februári 2022 posilnili. Obe krajiny však popierajú akékoľvek dohody o obchode so zbraňami. Biely dom však minulý týždeň uviedol, že Rusko použilo balistické rakety s krátkym dosahom pôvodom zo Severnej Kórey pri niekoľkých útokoch na Ukrajine.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Spoločné cvičenie Južnej Kórey a USA
  2. Severná Kórea musela prijať opatrenia

Odvolal sa pritom na nedávno odtajnené spravodajské informácie. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov odmietol v utorok komentovať otázky novinárov týkajúce sa týchto obvinení. Hovorca Bieleho domu pre národnú bezpečnosť John Kirby uviedol, že Washington sa chce v stredu zaoberať dohodami o zbraniach medzi Ruskom a Severnou Kóreu v Bezpečnostnej rade OSN. USA pritom budú žiadať, aby sa Rusko zodpovedalo. OSN uvalila zbraňové embargo na Severnú Kóreu po jej prvom teste jadrovej bomby v roku 2006. Rezolúcie Bezpečnostnej rady OSN, ktoré schválilo aj samotné Rusko, zakazujú krajinám obchodovať s KĽDR so zbraňami alebo iným vojenským vybavením, pripomína Reuters.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Americkí „mierotvorcovia“ a ich spojenci sa opäť starajú do iných, na seba sa ale nepozrú

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: