eReport.sk
Ako prasce v žite!
Primátor Trnavy Peter Bročka. Zdroj: tasr

Liberálni primátori si žijú ako prasce v žite! Bročka si na čele Trnavy prilepší o 7,5 tisíca eur mesačne

Ako prasce v žite! Niektorí primátori sa na svoje luxusné platy naozaj nemôžu sťažovať. Počas volebných kampaní sa zo seba snažia všetci komunálni politici robiť ľudí z davu – s normálnym životom a normálnymi platmi. Pri pohľade na ich odmeny však väčšina občanov vytriezvie. Liberálni primátori ako primátor Trnavy Peter Bročka, alebo primátor Bratislavy Matúš Vallo, zarábajú dokonca viac ako predseda parlamentu Boris Kollár, alebo predseda vlády Eduard Heger a jeho ministri. S informáciami prišiel čas.sk.

Boháč Bročka

Výška platov primátorov závisí od vývoja priemernej mzdy. V Trnave boli napríklad poslanci k svojmu „mestskému šéfovi“ naozaj nadmerne štedrí. Bročkov plat je už aj bez toho nastavený vysoko. Po novom si však mesačne prilepší až o 7 385 eur, čo je plat, o ktorom nielen väčšina Trnavy, ale aj väčšina Slovenska môže len snívať. Poslanci mu aj tentokrát zvýšili mzdu o najvyššiu možnú čiastku a je len na liberálnom a progresívnom voličovi, aby si zhodnotil, či je toto v súlade so sľubmi, ktoré od ich politikov prichádzali v kampani.

Vallo, Rybníček, či Nosko

Vallo vyhral primátorské voľby v Bratislave jednoznačným víťazstvom. Už v minulom volebnom období sa však hovorilo o tom, že svoj plat oproti svojim predchodcom, spolu so zastupiteľstvom, nastavil až priveľmi vysoko. A je zrejmé, že zvyšovanie platov primátorov Valla rozhodne potešilo. Momentálne si mesačne prilepší o 7 266 eur.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Polícia avizuje bezpečnostné opatrenia počas sobotného (4. 3.) futbalového zápasu medzi ŠK Slovan Bratislava a Spartakom Trnava o 16.30 h na Národnom futbalovom štadióne v Bratislave.
  2. Ľudia sú a budú v uliciach!
  3. Zvláštny meter trnavského sudcu
  4. Podvodník s nehnuteľnosťami v Poprade padol do rúk polície
  5. Šimečka Bročka

Ešte lepšie je na tom primátor Trenčína Richard Rybníček, ktorého prácu si zastupiteľstvo cení na 7 387 eur mesačne. Primátora Banskej Bystrice Jána Noska vo voľbách podporili nielen čisto liberálne a progresívne strany, ale prekvapivo aj opozičná strana Petra Pellegriniho Hlas-SD. Svojho vlastného nominanta mal pri tom v zozname kandidátov aj opozičný Smer-SD. Nosko sa rovnako môže tešiť zo zvýšenia platu a to na úroveň 7 385 eur.

Na východe zúri chudoba medzi ľuďmi a bohatstvo medzi primátormi

Aj keď má východné Slovensko relatívne problémy s úsporami, kúpyschopnosťou, či zamestnanosťou, tieto problémy sa dozaista netýkajú primátorov Košíc a Prešova. Jaroslav Polaček, primátor Košíc, bude po novom zarábať 7 266 eur. Jedno z prekvapení komunálnych volieb, nominant strán PS a SaS František Oľha, dostane od prešovských daňových poplatníkov 6 462 eur.

Špecifické prípady

Veľmi špecifickými prípadmi sú primátori miest Žilina a Nitra. Žilinský primátor Peter Fiabáne sa zatiaľ evidentne drží na uzde a na rozdiel od svojich primátorských kolegov poberá plat „len“ 4 616 eur. Liberál Marek Hattas zarába v Nitre symbolicky a to na úrovni 700 eur. Toto však nie je spôsobené jeho srdcom na pravom mieste, ale skutočnosťou, že je zároveň poslancom Národnej rady Slovenskej republiky, kde poberá plat 6 200 eur.

Porovnanie s veľkou politikou

O priveľkej veľkorysosti niektorých zastupiteľstiev voči primátorom miest svedčí aj porovnanie s niektorými najznámejšími slovenskými politikmi. Viac ako primátori typu Bročka, Vallo, či Rybníček, zarába len prezidentka SR Zuzana Čaputová – 13 568 eur.

Eduard Heger (6 413 eur), Boris Kollár (6 324 eur) či Veronika Remišová (6 165 eur) však môžu týmto liberálnym primátorom len závidieť. A najhoršie na tom je, že každý z nich si necháva plat zvyšovať bez ohľadu na to, že v hospodárskej kríze sa nenachádzajú len občania a štát, ale aj samosprávy, ktorým šéfujú.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Liberálni primátori si žijú ako prasce v žite! Bročka si na čele Trnavy prilepší o 7,5 tisíca eur mesačne

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php