eReport.sk
Majú strach zo Smeru?
Michal Šimečka a predstavitelia Progresívneho Slovenska. Foto: tasr

Realita slovenských mimovládok: Kopú do Smeru, bránia PS a svoje oligarchické pozadie taja


Ako a pre koho pracujú známe mimovládne organizácie, ktoré sa verejne tvária ako bojovníci proti korupcii? Zatiaľ čo Nadácia Zastavme korupciu, či Transaprency International Slovensko denne kopú do Smeru, sami majú oligarchické pozadie. Ak by ste hľadali akúkoľvek kritiku voči strane PS, alebo čo i len pokusy sa tejto strane „pozrieť na zúbok“, hľadali by ste márne. Práve naopak, PS vyhráva všetky rebríčky spomínaných nadácii v oblasti transparentnosti či programu v oblasti právneho štátu. Asi neprekvapí, že priamo niektoré zo spomínaných „transparentných“ nadácií, robili skrytú a nepriznanú predvolebnú kampaň strane Progresívne Slovensko.

Ako a pre koho pracujú známe mimovládne organizácie?

Vyzerá to tak, že mimovládne organizácie pôsobiace na Slovensku, ktoré deklarujú, že ich hlavnou náplňou práce je kontrolovať transparentnosť v politike, sa vo svojej investigatíve sústredia iba na jednu časť politického spektra. Pri prehľade aktivít mimovládnych organizácií ako Zastavme korupciu, Transparency International Slovensko, či Mladí proti fašizmu, si pozorovateľ nemôže nevšimnúť, že zatiaľ čo vynakladajú enormné úsilie na kontrolu a kritiku strany Smer, v prípade projektu Progresívne Slovensko, nenachádzajú nič hodné kritiky. Dokonca ani nič, čo by bolo hodné otázky, či preskúmania.

Pri lepšom pohľade na pozadie spomenutých organizácií začína byť jasnejšie, prečo to tak je. Nadácia zastavme korupciu aj Transparency International Slovensko majú oligarchické pozadie.

Transparency International Slovensko

Keď si otvoríte stránku Transparency International Slovensko, v sekcii súčasní donori nájdete medzi inými aj tieto inštitúcie: Európska komisia, Nadácia Pontis – fond pre transparentné Slovensko, Britská ambasáda, U.S. Embassy (americká ambasáda), ale aj priamo Open society foundations (Sorosova nadácia).

Ak by sme išli o úroveň nižšie a chceli zistiť niečo napríklad o donoroch Nadácie Pontis – fondu pre transparentné Slovensko, nájdeme informáciu, že v roku 2013 sa donori stretli na pôde Britskej ambasády v Bratislave a prítomným sa prihovoril americký veľvyslanec. Nadácia Pontis podporuje aktivity ako je napríklad Charta diverzity. Medzi donormi za rok 2022 vo finančnej správe nadácie Pontis svietia názvy nadnárodných korporácií, ktoré dlhodobo podporujú „určitú agendu“ a napríklad opäť aj priamo Britskú ambasádu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Kto najviac zarobil na kampaniach politických strán? Transparency International Slovensko pozbieralo dáta.
  2. Zaujímavé výsledky! Transparency International sa zaoberala nákladmi na predvolebnú kampaň v parlamentných voľbách v tomto roku.
  3. Prvým signatárom výzvy je Kuciakov otec
  4. Všetko kvôli Ukrajine
  5. Tak hlavne s úctou a slušne

Nadácia Zastavme korupciu

Nadácia Zastavme korupciu na tom nie je oveľa lepšie. Na ich stránke sa dočítate, kto je hlavný darca (donor). „V Nadácii fungujeme najmä vďaka finančnej podpore pána Trnku,“ píšu. Z aktivít nadácie, ktoré vykonávajú, je to napríklad novinárska Cena Nádácie otvorenej spoločnosti (Sorosova nadácia).

Peniaze okrem Trnku majú aj od „US disburfing officer“, čo je vlastne úrad spadajúci pod americkú vládu, ktorá má na starosti zúčtovávanie peňazí, ktoré slúžia na vyplácanie zamestnancov a pod. Ďalej pracujú s darom od holandského kráľovstva, ktoré je známe svojimi ultra-liberálnymi postojmi.

O napojení Trnku, hlavného donora nadácie Zastavme korupciu a spoluzakladateľa ESETu, na USA a menovite na CIA sa pošuškáva už dlhšie. Tvrdila to ruská federácia v správe, ktorú zverejnil denník SME. Na tieto informácie už roky upozorňujú aj alternatívne médiá. Z politikov o tomto prepojení otvorene hovoril Ľ. Blaha. Na Blahu dokonca za jeho tvrdenia podal ESET žalobu. R. Fico sa vtedy vyjadril, že plne za Blahom stojí a prisľúbil mu pomoc.

Nadácia a ESET

Čo je však očividné je, že firma ESET dlhodobo bojuje proti R. Ficovi a sú v otvorenej vojne voči strane SMER. Trnka z ESETu sa pred voľbami vyjadroval v zmysle, že ak „krajina padne do rúk Fica“, zvážia odchod so svojimi obchodnými aktivitami zo Slovenska.

Trnkov Syn, Michal Trnka, šéfuje spoločnosti Gerulata, ktorá tiež vedie otvorenú vojnu proti Smeru. Naposledy sa Gerulata zviditeľnila na sklonku vlády Ľ. Ódora, kedy im dočasne poverený premiér pridelil z našich spoločných peňazí 416 tisíc Eur na „monitorovanie dezinformácií“. Peniaze odklepol ešte premiér Heger.

Čo sa týka tretej zo spomínaných mimovládok, Mladí proti fašizmu, túto založil mladý „nadšenec“, Marek Mach. To, kto ho financuje nie je z internetu úplne jasné, čo je však jasné je to, že sa mu vďaka jeho aktivitám podarilo dostať sa do pozornosti veľkých hráčov, s ktorými robí už aj „obchody“. Mach a jeho agentúra spolupracovali na organizovaní volebných vlakov. Globsec vystrojil dva vlaky zadarmo na Slovensko, aby zvážali mladých ľudí na parlamentné voľby v roku 2023, z Čiech. Aktivita sa konala pod záštitou Globsecu.

Práca investigatívnych zamestnancov nadácií

Teraz k aktivitám spomínaných mimovládnych organizácií.

Zatiaľ čo skoro na dennej báze kritizujú stranu SMER a jej ministrov, či iných funkcionárov súčasnej vlády, ak by ste hľadali nejaké kritické slovo o strane Progresívne Slovensko, hľadali by ste márne. A nielen to. PS sa umiestňuje v rebríčkoch transparentnosti, prípadne v iných rebríčkoch, kde porovnávajú spomínané mimovládky rôzne parametre strán a hnutí, zásadne na prvej alebo druhej priečke, pokiaľ ide o pozitívne informácie. Je to však objektívne?

Keď si čitateľ otvorí stránku Transparency International Slovensko a ide do rubriky voľby 2023, po chvíľke browsovania si uvedomí, že je kriticky hodnotený každý jeden subjekt, od Demokratov, cez Oľano, samozrejme Smer, po Sme rodina, či KDH. Jediný subjekt, ktorý žne samú chválu, je PS.

Na stránke Nadácie zastavme korupciu, to vyzerá veľmi podobne. Keď si čitateľ prejde Aktuality mimovládky, nájde množstvo článkov kritických voči predstaviteľom Smeru, a kde tu aj voči ostatným politickým subjektom. Akúkoľvek kritiku, či čo i len pokus dostať sa, ako sa hovorí, pod kožu strane Progresívne Slovensko, by ste však hľadali márne. Ba naopak, o PS sa na stránke autori vyjadrujú iba pozitívne, dokonca v rebríčkoch „dobrých správ“ sa umiestňujú vždy na vysokých pozíciách, ako napríklad TU v rebríčku hodnotenia volebných programov v oblasti právneho štátu.

Nevšimli si ilegálnu kampaň strany PS

Je zaujímavé, že investigatíva oboch spomenutých nadácií nie je natoľko šikovná, aby si všimla obrovskú nezrovnalosť s tým, čo oficiálne uvádza o svojej kampani Progresívne Slovensko a to, ako vyzerala realita. Pretože kampaň strany PS, okrem samotných uvádzaných zdrojov, prebiehala neoficiálne a nepriznane na viacerých frontoch.   

Článok o tom vyšiel v eReporte tesne pred voľbami, v septembri 2023.

V úvode článku sa píše: Po voľbách musí byť dôsledne prešetrený pokus o manipuláciu volieb a teda pokus o volebný podvod! Kampaň PS má hodnotu mnohých miliónov eur mimo ich oficiálnej kampane. Voličov im zneužívaním svojich funkcií naháňajú Čaputová, Ódor, najrôznejší influenceri, médiá a hlavne spleť mimovládnych organizácií platených z veľkej časti zo zahraničia.

Bolo zidentifikovaných minimálne 6 ilegálnych kampaní strany PS. Podrobnosti si môžete prečítať v TOMTO článku. Medzi subjektami, ktoré robili v podstate ilegálne kampaň sme zidentifikovali aj Zuzanu Petkovú a Nadáciu Zastavme korupciu a aj Nadáciu Pontis, ktoré sme v článku už spomínali. Ako osoby a nadácie, ktoré verejne deklarujú, že vykonávajú kontrolu transparentnosti subjektov.

Kruh sa uzavrel. A asi je na mieste položiť už len otázku niekoho konanie spomínaných mimovládok?  

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Realita slovenských mimovládok: Kopú do Smeru, bránia PS a svoje oligarchické pozadie taja

Odoberať
Upozorniť na
15 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: