eReport.sk
FOTO TASR - Pavel Neubauer

Ak oslavy ústavy nemajú byť len estrádou, treba ju dodržiavať 365 dní v roku. Povedala prezidentka

Ústava SR potrebuje zo všetkého najviac zmenu prístupu, a to veľmi naliehavo. Aj 30 rokov od jej prijatia je Slovensko podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej stále dosť ďaleko od toho, aby sa smelo mohlo označiť za vyspelú demokraciu s vysokou úrovňou právneho štátu. Vyhlásila to v príhovore na slávnostnom zasadnutí Národnej rady (NR) SR pri príležitosti 30. výročia prijatia ústavy.

„Z pohľadu úrovne politickej kultúry sme i po 30 rokoch od prijatia našej ústavy stále dosť ďaleko od toho, aby sme sa smelo mohli označiť za vyspelú demokraciu s vysokou úrovňou právneho štátu, kde sa ústava teší prirodzenému rešpektu a jej dodržiavanie sa považuje za samozrejmosť. Miestami mám dokonca pocit, že v úrovni nášho prístupu k ústave a ochrane ústavnosti ideme presne opačným smerom,“ komentovala Čaputová.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na kombosnímke zľava ministri Ivan Korčok. Jaroslav Naď a Roman Mikulec.
  2. Remišová nevie čo chce?
  3. Protivládny protest na Hlavnej ulici v Košciach 1. septembra 2022.
  4. Minister hospodárstva a líder SaS Richard Sulík.
  5. Na snímke noví vysokoškolskí profesori a profesorky po vymenovaní prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou v Prezidentskom paláci v Bratislave 31. augusta 2022.
  6. Prezidentka SR Zuzana Čaputová

Vo vyspelej demokracii považuje prezidentka za nepredstaviteľné považovať alebo označovať za zlomyseľnosť, ak sa urobia kroky smerom k preskúmaniu ústavnosti postupov, o ktorých existujú vážne pochybnosti. Rovnako je podľa nej nemysliteľné hľadať vinníka zodpovedného za to, že sa predišlo porušeniu ústavy využitím postupov, ktoré ona sama na tento účel zaviedla.

Za ľahkovážne označila hlava štátu ignorovať signály možných rozporov legislatívy s ústavou a stavať ich do protikladu so záujmom verejnosti. Ako podotkla, tieto dva záujmy nikdy nemôžu ísť proti sebe. „Na margo rôznych diskusií o tom, akú zmenu naša ústava potrebuje, sa mi preto žiada povedať, že zo všetkého najviac potrebuje zmenu prístupu k nej – a to veľmi naliehavo,“ zdôraznila.

Ako upozornila, hoci z európskeho a svetového pohľadu naša ústava stále nepatrí medzi „staré“, svojím trvaním už prekonala desiatky iných ústav a v republikánskej ére našej štátnosti je druhou najdlhšie platnou. „Ak oslavy prijatia ústavy nemajú byť len estrádou bez hlbšieho významu, ktorá poslúži na zakrytie nedostatočného rešpektu k nej, potom nestačí ústavu jeden deň v roku oslavovať, ale predovšetkým ju musíme 365 dní v roku dodržiavať,“ dodala prezidentka.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ak oslavy ústavy nemajú byť len estrádou, treba ju dodržiavať 365 dní v roku. Povedala prezidentka

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti