Na portáli Právne listy pribudol ďalší zaujímavý text. Známa advokátka sa v ňom dotýka nielen pomerov v justícii ale i v našej spoločnosti. Dotýka sa i súčasnej vládnej garnitúry ale i vojne na Ukrajine. Právnička Viktória Hellenbart si v tejto súvislosti kladie najmä otázku, či má byť súdna moc jednou z mocí v štáte, alebo len služobníčkou mocných.. a tiež, či sa mier dá naozaj dosiahnuť zbraňami.
Mohlo by vás zaujímať
„Súčasná vládna garnitúra nám ako hlásna trúba trhala ušné bubienky výkrikmi o tom, ako nebudú naši ľudia a vaši ľudia, ako nebudú dvojaké metre pri uplatňovaní práva. Ale okrem hluku a chaosu v celej spoločnosti nevzniklo nič dobré,“ píše právnička a poukazuje na to, že prax je úplne iná.
„Lebo nielen na Slovensku vyrástli v poslednej dobe cenzorské úrady ako huby po daždi a totalitný tlak sa prenáša zo skrytejšej formy do otvoreného súboja so slobodou myslenia v spoločnosti.“
Lebo podľa nich, tak ako má každý svoju pravdu, tak má každý aj svoju spravodlivosť..
Mimovládky
„Mimovládne organizácie, ktoré všetko robia výlučne a jedine v prospech dobra občana a jednotlivca. Tučne dotovaní peniazmi od tých, ktorí sú už takí bohatí, že nemusia platiť dane, merajú kvalitu sudcov, ich výkony a kvalitu súdnych rozhodnutí ako fyzikálne veličiny,“ hovorí advokátka. Je to len pár dní, čo sme vás informovali o konaní predsedu Správnej rady Transparency International.
Cenzúra slobody prejavu
Advokátka sa ďalej pýta, ako môže fungovať deľba moci v štáte, ak sa sudcovia nemôžu slobodne vyjadriť k veciam verejným. Pripomeňme si, že sudca Števík, ktorý si dovolil kritizovať prezidentku, je už v „riešení.“
Hellenbart sa na Právnych listoch vyjadrila aj k vojne na Ukrajine a k jej dopadom na bežných ľudí, o ktorých sa nehovorí.
„Po „covidových odstávkach,“ ktoré náhle zmizli s príchodom Rusko – ukrajinského vojnového konfliktu, prišli odstávky energetické. Naši občania si radi počkajú na spravodlivosť, lebo oni už demokraciu majú, a teda nepotrebujú fungujúce súdy na jej ochranu, prednosť má vybojovanie demokracie na Ukrajine.“
Politici
Podľa Hellenbart ničia na Slovensku tak samotnú justíciu ako i právny štát. Demokraciu, Slobodu slova. Prejavu. Myslenia. Systém trojdelenia moci. I systém bŕzd a protiváh. Až sa zdá, že to robia zámerne. Aby sa udržali pri moci akýmkoľvek spôsobom. Len nech je to čo najdlhšie.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Advokátka Hellenbart: Chceme budovať demokraciu na Ukrajine, doma máme cenzúru!