Advokáti, ktorí pracujú na obhajobe známeho a kontroverzného podnikateľa Jaroslava Haščáka a Dany Arpášovej v kauze Arpáš si myslia, že momentálne nastavenie vzťahov medzi súdmi a vyšetrovateľmi vedie k viacerým systémovým a ľudských zlyhaním, ktoré umožňujú tendenčné rozhodovanie o väzbe. Poukazujú pri tom na to, že názor Špecializovaného trestného súdu sa v prípade Haščáka diametrálne odlišuje od názoru Najvyššieho súdu SR a Generálnej prokuratúry SR. Pripomíname, že na základe rozhodnutia generálneho prokurátora bolo stíhanie Haščáka zrušené pre nezákonnosť. Špecializovaný trestný súd pri tom ešte v roku 2020 poslal Haščáka do väzby!
„Ako je možné, že Špecializovaný trestný súd nevidel to, čo neskôr úplne jasne pomenovalo osem sudcov Najvyššieho súdu a generálny prokurátor? A najmä, či v prípade išlo o „bežné“ nezákonné rozhodnutie alebo o lapsus indikujúci systémovú poruchu. Takú, kde už nepostačí individuálna terapia (výrok opravnej inštancie), ale je potrebná systémová liečba,“ pýtajú sa advokáti Valeria Haščáková, Miroslava Petrovičová a Martin Škubla cez blog na portáli pravnelisty.sk.
Prečo si orgány činné v trestnom konaní môžu vopred vybrať sudcu?
V bežných prípadoch je súčasťou postupu, že sudca, ktorý bude rozhodovať o konkrétnom prípade, je vyberaný náhodne. Existuje však niekoľko výnimočných situácií, z ktorých jednou je podľa advokátov rozhodovanie o väzbe. V takomto prípade vraj nie je čas na automatický výber cez elektronickú podateľňu a orgány činné v trestnom konaní si môžu vybrať sudcu pre prípravné konanie. Nie je však takýmto spôsobom porušený akýsi systém bŕzd a protiváh v oblasti súdov a orgánov činných v trestnom konaní?
Konkrétne zlyhania v prípade „Arpáš“ si advokáti vysvetľujú nasledovne: „V tomto prípade totiž došlo k spojeniu systému, ktorý umožňuje, aby si orgány činné v trestnom stíhaní vopred vybrali sudcu pre prípravné konanie a zásadných pochybení v rozhodovaní sudkyne Špecializovaného trestného súdu, ktoré neskôr, a to dokonca dvakrát, potvrdil aj Najvyšší súd.“
Arpášová išla do väzby preto, lebo pred 15 rokmi robila v SIS
Na doloženie tvrdení, že súd naviac niekedy podľa advokátov nedostatočne odôvodňuje svoje rozhodnutia, sa rozpísali o prípade Dany Arpášovej, o ktorej väzbe rozhodoval Špecializovaný trestný súd taktiež v rámci kauzy „Arpáš“. „Aj bez rozsiahlych právnych analýz je zrejmé, že poslať človeka do väzby len preto, že pred viac ako pätnástimi rokmi vykonával nejakú prácu, je arbitrárne. Práve to sa však v prípade Dany Arpášovej stalo. Dôvodom na kolúznu väzbu v jej prípade bola totiž skutočnosť, že pred pätnástimi rokmi pracovala v Slovenskej informačnej službe. Keďže mala znalosť metód vyšetrovania a dokumentovania trestnej činnosti a získala kontakty na iných príslušníkov Slovenskej informačnej služby, sudkyňa považovala za potrebné túto – mimochodom – onkologickú pacientku, stíhať väzobne,“ tvrdia advokáti.
Zároveň hovoria, že odôvodnenie súdu bolo všeobecné, čo je v rozpore s príslušnými predpismi: „Je zrejmé, že takto všeobecne formulovaný väzobný dôvod je možné vztiahnuť aj na všetkých policajtov, prokurátorov, sudcov, ale aj advokátov. Všetci z nich majú značnú znalosť metód vyšetrovania a dokumentovania trestnej činnosti, a zároveň pri výkone svojej profesie prišli do kontaktu s množstvom osôb z tejto oblasti.“
Bude vás zaujímať:
Je Slovensko policajným štátom?
Advokáti tiež tvrdia, že vzhľadom na uvedené nezrovnalosti v systéme a taktiež vzhľadom na ľudské zlyhania pôsobí Slovensko skôr ako štát policajný, nie právny a to hlavne v kontexte toho, že si vyšetrovatelia v prípadoch rozhodovania o väzby môžu vyberať sudcov.
„Laxný prístup ministerstva spravodlivosti a súdov k tomuto nedostatku a existencia týchto praktík v trestnom konaní pôsobia dojmom, že súčasným mocenským špičkám vyhovuje uvedený status quo. Stav, ktorý vytvára podhubie pre to, aby Slovensko bolo štátom policajným a nie štátom právnym,“ konštatujú advokáti.
Koľko je v skutočnosti obetí zneužitia inštitútu väzby?
Tím advokátov sa taktiež zastal aj bežných ľudí, keďže si myslia, že takýchto prípadov môže byť aj viac. A ešte nebezpečnejšie na nich je, že nie sú mediálne známe: „Ak už na samom vrchole ľadovca, vo svetle reflektorov, existuje viacero obetí zneužitia inštitútu väzby, koľko je potom mediálne neznámych prípadov zlyhaní súdneho kontrolného systému? „Obyčajní ľudia“, ktorísi svoj čas vo väzbe odsedeli/odsedia bez záujmu médií, môžu zároveň okrem absencie verejného tlaku doplácať aj na menej kvalitné právne zastúpenie. Je aj preto pravdepodobné, že mnohé prípady „bežného“ zneužitia väzobného systému nezachytí filter sťažnostného, resp. ústavného súdu,“ tvrdia.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Advokáti o Haščákovom prípade Arpáš: Existuje viacero obetí zneužitia inštitútu väzby