eReport.sk
Maďarská prezidentka Katalin Nováková.
Odchádzajúca maďarská prezidentka Katalin Nováková. Fot: fb/novak.katalin.official

Abdikáciu Novákovej musí ešte formálne potvrdiť parlament. Fidesz predstavil kandidáta na prezidenta

Blok vládnych strán Fidesz-KDNP nominuje na post nového prezidenta Maďarska predsedu ústavného súdu Tamása Sulyoka. Podľa servera hvg.hu to na výjazdovom rokovaní parlamentných frakcií Fidesz a KDNP v Balatonalmádi oznámil vo štvrtok líder frakcie Fidesz Máté Kocsis, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Putin Zelenskyj
  2. Britský premiér Rishi Sunak.
  3. ývalý poľský premiér Donald Tusk hovorí na pódiu počas demonštrácie na podporu členstva Poľska v EÚ v nedeľu 10. októbra 2021 vo Varšave.

Vysoké šance

Hlavu štátu volí v Maďarsku parlament dvojtretinovou väčšinou. V 199-člennom zákonodarnom zbore má v tomto volebnom období blok Fidesz-KDNP 135 poslancov.

Sulyok bude v prípade zvolenia druhým prezidentom, ktorý bol v minulosti predsedom ústavného súdu. V roku 2005 bol s podporou terajšieho bloku vládnych strán zvolený László Sólyom, ktorý viedol ústavný súd od roku 1990 do roku 1998.

Prezidentka Katalin Nováková odstúpila 10. februára v súvislosti s kauzou amnestie muža odsúdeného za utajovanie prípadu sexuálneho zneužívania v detskom domove. Jej abdikáciu ešte musí schváliť parlament, stane sa tak zrejme v pondelok, v úvodný deň jarnej schôdze.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Abdikáciu Novákovej musí ešte formálne potvrdiť parlament. Fidesz predstavil kandidáta na prezidenta

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre