eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: tasr/ap

95. deň vojny na Ukrajine: TAKTO reagujú Zelenskyj, Lavrov aj Scholz

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po svojej prvej návšteve východného frontu opísal v nedeľu zničenie mesta Charkov ako symbol vyhladzovacej vojny Ruska a jeho vlastných prehier a strát v tomto konflikte.  „Čierne, zhorené, napoly zrútené obytné domy majú okná nasmerované na východ a na sever – odtiaľ pálilo ruské delostrelectvo,“ povedal Zelenskyj.

Rusko môže pozerať do týchto domov ako do zrkadla, dodal. „Môže vidieť, koľko toho prehralo počas 95 dní totálnej vojny proti Ukrajine. Rusko neprehralo len bitku o Charkov, ale aj o hlavné mesto Kyjev a o sever Ukrajiny,“ uviedol prezident Zelenskyj. „Prehralo svoju vlastnú budúcnosť a akékoľvek kultúrne vzťahy so slobodným svetom. Všetko toto spálilo,“ dodal.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Gubernátor Luhanskej oblasti Serhij Hajdaj.
  2. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
  3. Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov
  4. Snímka z videa po údajnom bombovom útoku v ukrajinskom Melitpole.

Okupované územia oslobodíme

„Deväťdesiat percent domov je poškodených. Vyše dve tretiny bytového fondu boli úplne zničené,“ spresnil Zelenskyj a dodal, že ruské sily neustále na mesto útočia. „Ruská armáda sa zúfalo snaží Severodoneck dobyť. A nezáleží im na tom, koľko životov bude stáť tento ich pokus. Útočníci chcú vztýčiť svoju vlajku nad budovou radnice Severodonecka, ktorá stojí na Bulvári priateľstva národov. Je im jedno, ako trpko znie teraz tento názov,“ uviedol prezident. Zelenskyj verí, že celé okupované územie oslobodia, ale potrebuje nové moderné zbrane, ktoré Ukrajine podľa prezidenta zabezpečia víťazstvo nad Ruskom.

Je Putin chorý? Lavrov to jednoznačne vylúčil

Lavrov vyhlásil, že „oslobodenie“ regiónu Donbas na východe Ukrajiny je pre Moskvu „bezpodmienečnou prioritou„, pričom ostatné ukrajinské územia sa musia samy rozhodnúť o svojej budúcnosti. Ruský minister zahraničných vecí v nedeľu poprel špekulácie, že prezident Vladimír Putin je chorý, a dodal, že šéf Kremľa nemá žiadne príznaky poukazujúce na chorobu. „Nemyslím si, že príčetní ľudia môžu u tohto človeka vidieť príznaky nejakého druhu choroby.“
Lavrov dodal, že Putin, ktorý bude mať v októbri 70 rokov, sa objavuje na verejnosti „každý deň“. Minister znovu zopakoval tvrdenia Moskvy, že jej „špeciálna vojenská operácia“ na Ukrajine má demilitarizovať susednú krajinu po tom, čo sa NATO viackrát rozšírilo na východ, a tiež očistiť ju od „nacionalizmu inšpirovaného nacizmom“. Kyjev a západné štáty vnímajú tieto tvrdenia ako nepodloženú zámienku na uchvátenie územia, píše agentúra Reuters.

Scholz odkázal Ukrajincom: Stojíme na vašej strane

Nemecký kancelár Olaf Scholz v nedeľnom videoprejave, ktorý odznel počas dobročinného hudobného podujatia na podporu Ukrajiny, vyjadril znova solidaritu Berlína s Ukrajinou, ktorá sa už viac než tri mesiace bráni proti ruskej vojenskej ofenzíve.  „Stojíme na vašej strane,“ vyhlásil Scholz vo videoposolstve, ktoré bolo súčasťou programu hudobnej šou pri Brandenburskej bráne v Berlíne s názvom „Save Ukraine – #StopWar“ (Zachráňte Ukrajinu – zastavte vojnu). Zúčastnili sa na nej mnohí ukrajinskí umelci, pričom avizované bolo aj vystúpenie tohtoročného víťaza Eurovízie – skupiny Kalush Orchestra. „Naše srdcia a mysle sú s vami – dnes rovnako ako každý deň, odkedy Rusko napadlo vašu krajinu,“ zdôraznil šéf nemeckej vlády.  „Na Ukrajinu posielame zbrane a prelomili sme tak dlhoročnú nemeckú tradíciu, že nedodávame žiadne zbrane do vojnových oblastí,“ povedal Scholz. V Nemecku našlo podľa jeho slov útočisko už takmer 800.000 Ukrajincov a Ukrajiniek. „Prijímame ich s otvoreným náručím,“ uviedol.

Zdroj: tasr

                                                                                                         


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

95. deň vojny na Ukrajine: TAKTO reagujú Zelenskyj, Lavrov aj Scholz

Odoberať
Upozorniť na
28 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti